İlçenin sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı

Mehmet Çatalbaş, çarşamba günü SATSO meslek komiteleri toplantısına katıldı. Çatalbaş, online gerçekleştirilen toplantıda SATSO Başkanı Akgün Altuğ’a ilçenin sorunlarını iletti.

İlçenin sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı

Mehmet Çatalbaş’ın SATSO meslek komiteleri toplantısında gündeme getirdiği sorunlar ve çözüm önerileri ana başlıkları ile şöyle:

- Karasu’da günlük vaka sayısı 90-100 adet, haftalık ölüm sayısı 25-30 oluyor. Bunların büyük bir bölümü pandemiden ölüyor. Pandemi kontrolden çıkma noktasına geldi.

Covid-19 testi pozitif çıkanlar karantina sürelerini yurtlarda geçirsin. Evde kalmaları halinde hastalığı aile bireylerine bulaştırıyorlar. Hastaneye yatmak ise külfetli. Hastaneye yatan bir kişinin maliyeti 5 bin TL, yoğun bakıma yatanın ise 15 bin TL. Sonuç olarak karantina ve izolasyon çok önemli.

- Salgınla mücadele eden sağlık personeline çalıştıkları bir yılın karşılığı emeklilikte üç yıl olarak sayılmalı.

- Ulusal basına da yansıyan ve bütün hastane çalışanlarının şikâyetçi olduğu bir konu da yemek. Hastanelerde çıkan yemek daha kalorili ve proteinli olmalı.

- Sakarya’da tableti ve interneti olmayan binlerce öğrenci var. Sağlıkçılara, öğretmen ve öğrencilere internet ücretsiz olmalı.

ESNAF VE TÜCCARIN DURUMU

‘’Yıldızlı oteller, restoranlar açık. Zengine var fakire yok’’ ifadesini kullanan Çatalbaş şöyle devam etti:

- Kira yardımı 750 TL, aylık yardım 1000 TL. Bunlar yetersiz ve komik rakamlar. Esnafa 30 ila 50 bin TL arası yardım yapılmalı. Bu yardım, geri ödemesiz ya da uzun vadeli ve faizsiz olmalı. Esnaf ve sanatkarların yıllık  aidatlarını ödemiş olduğu kurum ve kuruluşlar olan Karasu Esnaf Odası, SESOB (Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) ve TESK (Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu) bu aidatların belirli bir kısmını içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında esnaf ve sanatkara hibe veya faizsiz kredi olarak ödemeli.

İş adamları ve tüccarların ödemiş olduğu aidatlar da SATSO (Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası) ve TOBB’a (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) gidiyor. Bu aidatların bir kısmı da tüccara, iş adamına hibe veya faizsiz kredi olarak ödenmeli.

- İlçe belediyeleri aldıkları kredilerden dolayı İller Bankası'na borçları ödeyemez durumdalar. Bu borçların pandemi süreci bitinceye kadar faizsiz ertelenmesi gerek.

KARA VE DEMİR YOLLARI

- Karasu liman kavşağı ölüm yolu. Maddi hasarlı ve ölümlü kazalar oluyor. Müteahhit firma bir an önce buradan başlamalı, 500 metrelik yol yapılmalı.

- İstanbul-Kartal Adliyesi’nde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS), Karasu-Adapazarı demiryolu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Mehmet Çatalbaş, ‘’Karasu demiryolu hattı için 2021’de faaliyete gireceği söylenmiş olmasına rağmen henüz bir çalışma yok’’ dedi.

FINDIK FİYATLARI

Çatalbaş, ‘’Bölgenin ekonomisini oluşturan en önemli faktör başta fındık olmakla birlikte, TMO’nun alımları 30 Nisan 2021’e uzatılması olumlu bir karar. Serbest piyasada fındık 24-25 TL’ye kadar çıktı. Şimdi 21-22 TL arası. TMO, fiyatı 25 TL olduğunda güncellemiş olsaydı serbest piyasa bu fiyatları düşüremezdi’’ diye konuştu.

Bor ve kenevir kullanımı konusuna da değinen Mehmet Çatalbaş, ‘’Uzmanlar, her alanda, yapıda, boyada, asfaltta, elbisede bor ve kenevir kullanılması önemli diyor’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 16:33

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER