'İnsan haklarını gözeten çağdaş bir devletiz'

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı...

'İnsan haklarını gözeten çağdaş bir devletiz'

   Kaymakam Helvacı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, II. Dünya Savaşı sonrası insanlara yaşama ve korunma arzusunun pekiştirilip, geniş hak ve özgürlükler tanınması adına 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildiğine işaret etti.

Kaymakam Helvacı mesajında şu ifadelere yer verdi:

BİREY GÜVENLİĞİ VE İNSAN HAKLARI

“Ülkemizde ise, Beyannamenin ilanının hemen ardından 6 Nisan 1949’da onaylanarak, Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi itibarıyla, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde Aralık İnsan Hakları günü’ olarak kutlanmaktadır.

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda önemli adımlar atılmış, atılmaya da devam edilmektedir.”

HUKUK DÜZENİNİ KORUYAN MEKANİZMA

“Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamalarını temin etmek amacıyla görev yapan kolluk birimlerimiz, son yıllarda almış oldukları eğitimlerle, hukuka bağlılık ve insan haklarına saygı hususlarında büyük hassasiyet kazanmışlardır. Ülkemizde kolluk personeli, artık devletin zorlayıcı gücü olarak değil, insan haklarını ve hukuk düzenini koruyan bir mekanizma olarak görev yapmaktadır.”

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı mesajını, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle, her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, Dünya İnsan Hakları Günü’nü tebrik ediyor, bütün vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum” sözleriyle tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2021, 10:19

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER