İnternet reklam gelirleri takibe alındı!

Gazeteci Barış Yarkadaş Maliye Bakanlığı’nın, internet haberciliğinin yanı sıra reklam alarak para kazanan ajans ve gazeteciler hakkında geriye dönük vergi incelemesi başlattığını yazdı. İddiaya göre bakanlık gelirin yarısına göz koydu.

İnternet reklam gelirleri takibe alındı!

Yarkadaş’ın Karar Gazetesi’nde yer alan 14 Haziran tarihli yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

ESKİ DEFTERLER AÇILDI

Maliye Bakanlığı, müflis tüccar misali, eski defterleri karıştırmaya başladı. Edindiğim bilgiye göre, Bakanlık, YouTube ve Google üzerinden para kazanan binlerce internet sitesi, reklam ajansı ve popüler gazetecinin YouTube sitesine yönelik olarak “geriye dönük” inceleme başlattı.

MÜDÜRLÜKLERE ÇAĞIRDILAR

Bakanlık, YouTube’ta video yayımlayarak gelir elde eden, internet sitesinde Google üzerinden reklam yayımlayan binlerce kişi ve kurumu incelemeye aldı; bunların bir kısmını illerdeki müdürlüklerine davet etti. Ve internetten yayın yaparak para kazanan bu kişilere, “Google ve YouTube üzerinden geçmişte elde ettiğiniz gelirlerin yarısını Maliye’ye ödeyeceksiniz” denildi.

‘KANUNA AYKIRI’ İTİRAZI

Birçok reklam ajansı, “Biz o geliri kazandığımızda bunun kanuni düzenlemesi yoktu. Geriye dönük tahsilat yapamazsınız” dese de Maliye Bakanlığı bildiğini okuyor. Konunun uzmanı mali müşavirler, “Böyle bir uygulama kanuna aykırıdır. Maliye ancak düzenleme yapıldığı tarihten itibaren vergi alabilir” dese de sonuç değişmiyor. AKP ise kanunu bir kenara bırakmış, aradığı madeni Google ve YouTube’ta bulmanın tadını çıkarıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 11:47

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER