İspiroğlu üç yıllık suskunluğunu bozdu: 'O kişi işin içinde olsaydı başımıza bunlar gelmezdi'

Gazeteci Güven Hasbaş’ın sunduğu Ters Açı programının konuğu olan Karasu Belediyesi Eski Başkanı Mehmet İspiroğlu dönemindeki 46 milyonluk kredinin kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. İspiroğlu, krediye üst düzey devlet yetkililerinin yakınlarının aracılık ettiği iddiasını reddetti.

İspiroğlu üç yıllık suskunluğunu bozdu: 'O kişi işin içinde olsaydı başımıza bunlar gelmezdi'

Mehmet İspiroğlu 18 Mart Cuma akşamı, Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi ve Haberlisin. com Genel Yayın Müdürü Güven Hasbaş'ın hazırlayıp sunduğu 'Ters Açı' programına konuk oldu. İspiroğlu Youtube’dan canlı yayınlanan programda 46 milyonluk kredi, bununla ilgili açılan davalar başta olmak üzere birçok soruya yanıt verdi.

BELEDİYEYİ YERİNDE BULAMAMAK

Programın başında Hasbaş’ın “Sizden sonra göreve gelen başkan döneminizde Ak Parti ilçe başkanıydı. Seçimden sonra belediyeyi yerinde bulduğuna şükrettiği ve kurumu batırarak gittiğiniz suçlamalarında bulundu; ne diyorsunuz?” sorusuna İspiroğlu şu karşılığı verdi:

"Bütün bilgi ve belgeler belediyede. Göreve geldiğinde çıkıp verileri açıklar. Şu kadar borç, şu kadar alacak devraldık der. Böyle bir şey yaptı mı? Hem belediyeyi bulamamak ne demek, ben onu merak ediyorum. Böyle konuşmanın bir manası yok. Karasu için yaptığımız çok şey var. Yapamadığımız da var. Altyapı tamamladık. Merkezde altyapısı olmayan yer kalmadı.”

ŞİP ŞAK KREDİ KONUSU

Mehmet İspiroğlu 46 milyon liralık kredi kararının nasıl alındığı, nerelerde kullanıldığı ve açılan davalar konularındaki soru hakkında şöyle konuştu:

 "100 milyon krediye başvurduk. Bunun için grup ve meclis kararları var. Bu parayı yol ve kaldırım yapımında kullanacaktık. KDV ile toplam 118 milyonluk kredi onaylandı. Ancak doğalgaz ve su hatları çalışması başladı; 800 km’lik yol kazılacak. Asfalt yapacaksın sonra kazılacak. Bunun için krediyi revize edip 38 milyon artı KDV’ye indirdik. Bu parayla 20 km yağmur suyu hatları, üç mahalleye stat, 40 bin m2’lik park yaptık.

‘TERS DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

“-Kredi konusu neden bu kadar eleştirildi ve işler ters döndü” sorusuna…

“İşler ters dönmedi, ters döndürmeye çalışıyorlar. Normal vatandaş bunu anlamayabilir. Aslında arkadaşla karşılıklı olacağız ki konuşalım. Arkadan konuşmak istemiyorum. Belediyenin işlerini de takip etmiyorum. Yüzün üzerinde personel attın, yerine 100 personel aldın. Eğer bir suçları varsa söyle ve at, tazminatını da ödeme. Ama işe biz aldık diye garibanları ekmeğinden etti.”

ADALETE BASKI İDDİASI

Yargılama konuları hakkındaki soruya…

"İhaleye fesattan yargılanıyoruz. Dosyada hiçbir şekilde biriyle görüşmüşlüğüm gibi bir kanıt yok. Benim bedel ödememi isteyen bazıları baskı oluşturuyor. Belediye başkanı iken rakibimiz muhalefet olmalıydı.  Muhalefet rakip değil, şimdiki belediye başkanı rakibimdi. Adliyeye gidip baskı yaparsan o adamlar ona göre karar verecek."

‘O OLSAYDI, BUNLARI YAŞAMAZDIK!’

“Kredinin çıkmasında iktidarın üst düzey yöneticilerinin veya akrabalarının etkisi mi var” sorusuna…

“Kesinlikle yok! Akrabası dediğiniz insan bu işin içinde olsa bunlar başımıza gelmezdi zaten. O arkadaşımız üç yıl eşiyle birlikte geldi ve bizim misafirimiz oldu. (Başka belediyeler de benzer şekilde kredi kullanmış hatırlatmasına) Her belediye bu krediyi kullanabilir. Zaten İller Bankası belediyelerin, özel idarelerin bankası. Biz krediyi yol için talep ettik, olmayınca bir sonraki ay değiştirdik.

‘SİYASETE DEVAM EDECEĞİM’

Mehmet İspiroğlu siyasetle ilgili düşüncelerini ise şöyle aktardı:  

"Sokakta kimse bana bu konuda bir şey söylemiyor. Başkanım arkanızdayız diyor herkes. Buradan İlk defa açıklıyorum. Allah bana ömür verdikçe Karasu'da siyaset yapmaya devam edeceğim. Yüzümüz eskimez bizim…"

SÖYLEŞİYİ İZLEMEK İÇİN: https://www.youtube.com/watch?v=LW0Xou_RvU8&t=1188s&ab_channel=Haberlisin

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2022, 10:18

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER