İspiroğlu’na ikinci şok! 3 yıl 4 ay hapis cezası

Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan ve 13 kişinin yargılandığı belediye ihalesinde Edinimin İfasına Fesat Karıştırıldığı iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Mahkeme Eski Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile iki belediye çalışanı ve ihaleyi alan firmaların iki temsilcisine çeşitli hapis cezaları verdi. Sekiz sanık beraat etti.

İspiroğlu’na ikinci şok! 3 yıl 4 ay hapis cezası

2019 yılında açılan ve bu güne kadar 10 celsesi tamamlanan davanın son duruşması bu gün Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Edinimin İfasına Fesat Karıştırma iddiasıyla haklarında dava açılan sanıkların yanı sıra savunma ve müdahil avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada Hâkim Yusuf Yalı sanıklara son sözlerini sordu. Haklarında ceza istenen sanıklar suçsuz olduklarını ve beraat istediklerini söylerken beraat istenenler de savcılık mütalaası doğrultusunda beraat talebinde bulundular.

ÜÇER YIL DÖRDER AY

Sanık avukatları ve müdahil avukatların görüşlerini dinledikten sonra kararı açıklayan Hâkim, sanıklar Mehmet İspiroğlu, Ali Güz ve Gökhan Reis’in üzerlerine atılı Edinimin İfasına Fesat Karıştırma suçunu işlediklerinin anlaşıldığını belirterek 5237 sayılı kanunun 236/1 maddesine göre ayrı ayrı dörder yıl hapisle cezalandırıldıklarını açıkladı. Hapis cezaları daha sonra TCK’nın 62. Maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek 3’er yıl 4’er ay hapse dönüştürüldü. Hâkim Yusuf Yalı cezalarda başkaca indirim veya artırıma gerek olmadığını bildirdi.

FİRMA TEMSİLCİLERİNE DE HAPİS KARARI

Mahkeme kararında ihaleyi alan firmaların iki temsilcisine da hapis kararı çıktı. İki sanık Hasan Tan ve Murat Kargacı üzerlerine atılı Edimin İfasına Fesat Karıştırma suçunu işledikleri sabit görüldüğünden 5237 sayılı TCK 236/1 maddesi uyarınca ayrı ayrı dörder yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığın cezası önce ½ oranında indirilerek iki yıl hapse hükmedildikten sonra yargılama aşamasındakti davranışları dikkate alınarak TCK 62 maddesi uyarınca 1/6 oranında düşürüldü ve ayrı ayrı 1'er yıl 8'er ay hapisle cezalandırıldı..

BERAAT EDENLER

Davada yargılanan diğer sanıklar Erdoğan Ünsal, Yüksel Agüneş, Ersin Yücel, Kenan Demiralp, Levent Kutlu, Onur Aydın, Selçuk Kaçar ve Samet Özkan için beraat kararı verildi. Beraatta, haklarında toplanan deliller kapsamında atılı suç yönünden yasal unsurların oluşmadığı gerekçesine yer verildi. Önceki duruşmada sunulan mütalaada savcının hakkında hapis cezası istediği Yüksel Aygüneş’in beraat etmesi dikkat çekti.

Ceza alanların ve müdahil avukatların verilen karar hakkında İstinaf Mahkemesi’ne başvurma yolunun açık olduğu öğrenildi.

İSPİROĞLU’NA İKİNCİ CEZA

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Karasu Belediyesi’nin yaptığı 45 milyon 659 bin 824 liralık ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla açılan davada da 3 yıl 4 ay hapis cezası almıştı. 16 mart 2021 yılında Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanan dava sonucunda yargılanan 14 sanıktan 5’i beraat ederken aralarında İspiroğlu’nun da bulunduğu 9 sanık 3 er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

                               

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 17:33

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER