İsrail'deki aşılama: Salgında büyük başarı

İsrail’den umut verici haberler geliyor. Bu ülke kitlesel aşılamanın doğrudan etkilerini görmemizi sağlayan ilk ülke olarak dünyaya örnek olabilir. Bilim insanları, yaşlı insanların aşılanmasından 6 hafta sonra bu grupta enfeksiyonun düştüğünü ve hastane yatışına gerek kalmadığını tespit etti.

İsrail'deki aşılama: Salgında büyük başarı

PFİZER/BioNTech AŞISI

Haber, Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nin 256’ncı sayısında yer aldı. Habere göre, İsrail’de 60 yaş ve üzerindeki insanların %90’ına ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. İsrail Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre bu grupta COVID-19 enfeksiyonu %41 oranında düşerken, aynı grubun Ocak ortalarından Şubat başına kadar geçen süre içinde hastaneye yatma oranında %31 düşüş yaşandı. Öte yandan yalnızca %30’u aşılanan 59 yaş ve altındaki kesimde vaka sayısında %12’lik bir düşme görüldü. Ne var ki vaka ve hastaneye yatış sayılarındaki bu düşüş yalnızca aşılamaya bağlanamaz. Ocak ayında hükümet tırmanmakta olan salgına tepki olarak ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulamıştı.

VERİLER İNCELENDİĞİNDE ORTAYA ÇIKTI

Fakat İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden bilgisayar bilimcisi Eran Segal ve meslektaşları, hükümetin yayımladığı verileri incelediğinde, yaşlı gruplarda görülen vaka ve hastane yatışı sayılarındaki düşüşün sokağa çıkma yasaklarından çok aşılamadan kaynaklanmış olduğunu ortaya çıkarttı.

SİHİRLİ DEĞNEK DEĞİL

Technion Teknoloji Enstitüsü’nden biyomedikal veri analisti Dvir Aran ise aşıların sihirli değnek olmadığını hatırlatarak şöyle konuşuyor: “İsrail’in toplam nüfusunun %40’ı aşılandı. Bu insanların aşılanmamış insanları koruduğuna ilişkin bir kanıt henüz yok. Toplam nüfusun üçte birinden çok daha fazla sayıda insanı aşılamalısınız ki bulaş sayısında bir azalma olsun.”

PFİZER AŞISI

Bu arada Birleşik Krallık’ta bir grup bilim insanı Pfizer aşısının sağlık çalışanları üzerindeki etkisine ilişkin ilk olumlu işaretlerin alındığını açıkladı. Genetik epidemiyoloğu Tim Spector, ilk doz aşısını 12 gün önce yaptırmış olan sağlık çalışanlarının SARS-CoV-2 testlerinin pozitif çıkma olasılıklarının hiç aşı olmamışlara göre %53 daha düşük olduğunu bildiriyor.

www.nature.com/articles/d41586-021-00316-4

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 11:08

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER