Kamulaştırılmadan arsasından yol geçirilmişti: Ombudsman vatandaşı haklı buldu

Kamu Denetçiliği Kurumu, kamulaştırma yapılmadan arsasından yol geçirilen vatandaşın şikâyetini haklı buldu. Kurumca belediyeye gönderilen yazıda başvurucunun mağduriyetinin giderilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Kamulaştırılmadan arsasından yol geçirilmişti: Ombudsman vatandaşı haklı buldu

   Karasulu Atakan Temel’in, Yukarı İncili Mahallesi, 333 ada, 60 parselindeki annesinin üzerine kayıtlı 283 metrekare taşınmazın 12 metrekarelik kısmından herhangi bir kamulaştırma yapılmadan yol geçirilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde belediye tarafından verilen sözün yerine getirilmemesi üzerine, kısa adı Ombudsman olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığı başvuruyla ilgili inceleme sonuçlandı. Kurumca hazırlanan raporda vatandaşın haklı olduğuna karar verildi.

BELEDİYE SAVUNMA GÖNDERDİ

Başvuruyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu konuyla ilgili olarak Karasu Belediyesi’nden savunma istedi. Belediyenin kuruma gönderdiği savunmada, bu ve benzeri imar çalışmalarında derhal kamulaştırma yapacak mali gücün bulunmadığı belirtilerek şikâyetçiye hakkını dava yoluyla araması tavsiyesinde bulunulduğu belirtildi.

OMBUDSMAN: ‘MAĞDURİYET GİDERİLMELİ’

Savunmayı değerlendiren Kamu Denetçesi Yahya Akman, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a sunduğu 8 sayfalık raporunda, Anayasa ile güvence altına alınan “mülkiyet hakkına saygı” ilkesinin korunması için, idarenin mülkiyetindeki taşınmazlar ile trampa yapılmak veya satın alınmak suretiyle ivedilikle kamulaştırılması gerektiğine vurgu yapıldı. Rapor, Başdenetçi Şeref Malkoç’un imzası sonrasında “Bu karar, 6328 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğu” notuyla Karasu Belediyesi’ne iletildi.

‘MAHKEMEYE NİÇİN GİDEYİM?’

Şikâyetiyle ilgili olarak Karasu Haber'e konuşan Atakan Temel, neden hakkını dava açarak aramadığı şeklinde kafalarda kuşkular olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Karasu’da benim gibi onlarca mağdur var. Belediye bizlere konuyu mahkemelere taşımamız tavsiyesinde bulunuyor. Ben bu yönlendirmeye karşı direniyorum. Mesela sahilde 15 milyonluk bir proje yaptılar. Orada en az 60’ı geçkin parsele girdiler. Yarın o parsel sahiplerinin sorunlarını çözmediklerinde, benim gibi herkes yolu çevirmeye başladığı zaman belediye ne yapacak? Geçmiş yönetimden enkaz devraldığını söyleyen yönetim kendisi enkaz bırakacak. Bunların yaptığı kanuni hakkı halının altına süpürmektir. Bana hak olan bir şey gasp edilmek isteniyor. Direnerek bu algının yerleşmesini sağlamak istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021, 11:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER