Karadeniz insafa geldi!

Karasu sahilinde üç aydır devam eden ve kıyıya yakın yerleşmelerde tedirginliğe yol açan erozyonun etkisinin azaldığı gözlemleniyor.

Karadeniz insafa geldi!

Karasu Belediye Meclisi üyesi Ecz. Şakir Şen, erozyon süresince bölgede hakim rüzgârın kuzey-batı yönünden esen karayel olduğunu belirterek, 21 Mart Pazartesi akşamı itibarıyla kuzeydoğu yönlü poyraz rüzgârının etkisini göstermeye başladığını ve EKİ Kampı’ndan batıya doğru sahile kum dolmaya başladığını söyledi.

‘POYRAZ RÜZGÂRI BAŞLADI’

Yıllardır Karadeniz’de amatör balıkçılık yaptığını hatırlatan Şakir Şen, “Karayel rüzgârı dolayısıyla batıdan doğuya bir su akıntısı oluşuyor ve dalgaların getirmekte olduğu kum böylece doğuya doğru taşınıyor. Bu akımı dengeleyecek poyraz esmeyince erozyonun giderek arttığı batı bölgesi yeni malzemeyle beslenemiyor. Şimdi durum değişti, poyraz esmeye başladı ” değerlendirmesinde bulundu. 

NEDENLERİ FARKLI

Aktardığım bilgiler, yılların deneyimi ve gözlemine dayanıyor” diyen Şen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette erozyonun farklı nedenleri var. Bizimkisi sadece bir gözleme dayalı tahmin. İlgili bakanlık ile buna bağlı Bolu Bölge Müdürlüğü Karasu’da meydana gelen değişimleri sürekli izliyor. Erozyon, doğudaki son dalgakırandan itibaren başlamış. Sanıyorum çözüm planı yeni dalgakıranlar yapmak şeklinde.”

‘TUZAĞA DÜŞMEYELİM’

Şakir Şen bölgeye yakın Haralomba mevkiinde denizin derin olduğuna ve dip balığı olan barbun balığının buradan avlandığına dikkat çekti ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Karasu’da erozyon tartışmaları başladığında Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yaptığımız gezilerde dalgakıranların giderek kıyıya yanaştırılarak sıfırlandığını gözlemlemiştik. Nedenini de ‘dalgakıran tuzağına düşmemek’ olarak açıklamışlardı. Derinlik nedeniyle Haralomba’da dalgakıran olmaz. Burada da benzer bir yöntem uygulanabilir ve dalgakıranlar orada sonlanabilir. Özel durumu olan bölgenin ekosistemine zarar verilmemeli.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 11:26

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan bayraktar g.v.lost.40 yıllık denizci
Hasan bayraktar g.v.lost.40 yıllık denizci - 4 ay Önce

Şakir bey söyledikleriniz katılıyorum yalnız ekleyeceğim uzatmadan Karadenize kıyısı olan yerlerde bakılsın birde tuna nehrinden gelen atlattık suları daha çok nedenler varsade bir örnek usa verebilirimnedir deniz döngüler ve setler artık birde buzulları düşünün birde limanı sakaryanın akıttığı kumlardan yerlere vebatıyagidi yor selamlar

Karasu lu yusuf
Karasu lu yusuf - 4 ay Önce

Buraya liman yapıldı kimseye bu liman buraya rant için yapıldı rantın olduğu yerde Allah böyle insanın başına geçirir, akıntı devamlı İstanbul boğazına oluyor, denize yüzmek için giriyorsun söyle 60-70 m denizde yüzerken bize bi bakmışın girdiğin yer 500m mesafede kalmış öyle bi akıntı var şimdi liman yapınca liman akıntısı ta 10km uzaklik ileriye kadar vuruyor akıntı buda dalgalı vakit denizin delirmedim denir ona rast geldim durduran denizi kimse,

SIRADAKİ HABER