Karadeniz’de mayın alarmı: Balık avına yasak getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, denizde ortaya çıkan durum nedeniyle her türlü balık avcılığının durdurulduğunu açıkladı. Nedeni; Odesa Körfezine döşenen mayınların Karadeniz’e sürüklenmesi…

Karadeniz’de mayın alarmı: Balık avına yasak getirildi

Ukrayna'nın Rus savaş gemilerine karşı Karadeniz'de döşediği mayınlar, Türkiye'ye doğru sürüklendi.

Mayınların İğneada'dan Sinop'a kadar yayılabileceği uyarısı yapılırken, Samsun'da ve İstanbul Boğazı açıklarında söz konusu cisimler görüldü.

KARADENİZ'DE ALARM

Güvenlik güçlerinin alarm durumuna geçmesinin ardından, Karadeniz sularında balık tutma faaliyetinin yasaklanması kararlaştırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bir sonraki duyuruya kadar her türlü balık avcılığının askıya alındığını duyurdu.

DUYURU YAYINLANDI

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Balıkçıklarımızın ve halkımızın can ve mal güvenliği için bugünden itibaren (26 Mart 2022) ikinci bir duyuruya kadar, Bulgaristan-Kefken arasındaki Karadeniz sularında, gün batımından gün doğumu süresince, küçük teknelerle yapılan olta avcılığı da dahil olmak üzere her türlü balık avcılığı durdurulmuştur."

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan ilk açıklamada, "26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkiine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır" denildi.

KARASU HABER MAYIN TEHLİKESİNİ 8 GÜN ÖNCE BÖYLE DUYURMUŞTU

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 14:35

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER