banner469

Karadeniz’in altını fındık…

Karasu'da fındık üreticilerine yönelik fındık zararlıları ve hastalık ile mücadele konulu konferans düzenlendi. Konuşmacı Doç. Dr. Kibar Ak’ın sunduğu verilere göre Sakarya, 2020 yılında fındık üretim miktarı bakımından diğer illere kıyasla üçüncü sırada yer aldı...

Karadeniz’in altını fındık…

   Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘Fındık zararlıları ve hastalık ile mücadele’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Kibar Ak, Karasu Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selami Arık, mahalle muhtarları ve Karasulu fındık üreticileri katıldı.

SAKARYA İLK ÜÇTE

   Doç. Dr. Kibar Ak konuşmasında fındık üretim alanı, miktar ve veriminin iller arasındaki sıralamasını aktaran Ak, Sakarya’nın, 2020 yılında fındık üretim miktarı bakımından diğer illere kıyasla üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Ak, fındık zararlıları ve hastalıklarıyla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Ak, “Zararlı ile mücadele ederken bilinçli hareket edilmeli. Herkes kendince bir yöntem uygulamaya kalkarsa başarı gelmez. İşin uzmanlarının gösterdiği yol ve yöntemler uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİLER DE KONUŞTU

   Toplantıda söz alan üyeler, özellikle fındık altı temizliğinde yıllardır uygulanan ot ilacı yönteminin getirdiği olumsuzluklara dikkat çektiler. Bir üretici, “İşin kolayına kaçarak bu yolu denedik. Sonuçta araziyi yosun kapladı. Yağan yağmurlar toprak tarafından emilmez oldu. Aynı şekilde zararlılarla mücadelede de zaman zaman yanlış yöntemler uygulanıyor. Bunlar doğru değil” yakınmasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 12:23

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER