Karakaş: İddialar asılsız ve art niyetli

Karasu Belediyesi’nden, hayvan barınağı ile ilgili basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş “Yapılan haberler kasıtlı ve art niyetli. Hayvanların aç bırakıldığı iddiası tamamen asılsız” dedi. Karakaş yeni bir barınak çalışması yaptıklarını bildirdi.

Karakaş: İddialar asılsız ve art niyetli

Karasu Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı’ndaki hayvanların açlıktan birbirini yediği, ziyaretçilerin barınağa alınmadığı, çalışanların mesaiyi erken bırakıp gittiği ile ilgili iddia ve haberler nedeniyle Karasu Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş aynı gün barınakta bir basın toplantısı düzenledi. Konuşulanların kasıtlı ve art niyetli olduğunu düşünüyorum. Bu seviyeye getirenleri kınıyorum. Göreve geldiğimiz günden beri bu konuda titizlikle davranıyoruz. En üzücüsü de hayvanların aç bırakıldığı iddiasıdır’’ diye konuştu.

BARINAKTA BASIN TOPLANTISI

Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, Karasu Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı ile ilgili çıkan olumsuz haber ve iddialarla ilgili barınakta bir basın toplantısı düzenledi. Karasu Belediyesi olarak tüm canlıların haklarını savunan ve değer veren anlayışın temsilcileri olduklarını dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, “Hasta, yaralı veya çeşitli ihtiyaçları olan sokak hayvanların günlük rutin bakımı, beslenme ve kontrolleri, örnek teşkil eden geçici hayvan barınağımızda özveriyle yapılıyor” dedi.

‘FARKINDALIK YARATTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM’

Şu anda barınakta 45 hayvanın bulunduğu bilgisini veren Karakaş şöyle konuştu; ‘’Vatandaşların şikâyetleri doğrultusunda hayvanlara ulaşılarak barınağa getiriliyor ve nasıl bir ihtiyacı varsa o şekilde yardım ediliyor. Haftada iki gün kısırlaştırma çalışması ile birlikte birçok müdahalede bulunuluyor. İlçemizde sokaktaki muhtaç hayvanların misafir edildiği bu alan ilaçlama, aşılama, tedavi ve dezenfeksiyon işlemleri yapıldıktan sonra tekrar sokağa saldığımız bir alandır. Bu anlamda hayvan sağlığı ve refahı açısından farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Lokanta, hastane ve çeşitli işletmelerin yemekhanelerinden günlük yemekler ve vatandaşlarımızın bağışları ile gelen mamalarla buradaki hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Haftanın belirli günlerinde anlaşmalı veteriner hekimimiz gözetimi altında can dostlarımızın tüm bakımlarını yapıyoruz.

‘BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ’

Barınakla ilgili maksadının dışında, gerçeği yansıtmayan, olumsuz yorumların kesinlikle aslı yoktur. Şunu çok net söylemek istiyorum, buradaki her canlı bizim için bir misafirdir ve en iyi şekilde ağırlamaktadır. Son yaşanan olayda Karasu Belediyesi olarak barınağımızdaki hayvanları aç bıraktığımız, hayvanların birbirine zarar vermesinin sebebinin bu olduğu konuşuluyor. Kesinlikle böyle bir şey olamaz. Fazlasıyla her gün, aksatmadan hayvanlarımızı besliyoruz. Bununla kalmayıp sokaklarda bulunan tüm hayvanların da ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir çalışma planı üzerinden hareket ediyoruz. Hayvanların bakımsız olduğu söyleniyor. Buraya getirilen hayvanlar zaten bakımsız. Burada gerekli bakımları yapılıp tekrar sokağa salınıyor. Şehrin belli noktalarına yerleştirilen beslenme odaklarının temizlik, bakım ve mama takviyeleri sokağa çıkma kısıtlamalarında da düzenli olarak yapılıyor.

‘ÇOK KARŞILAŞTIĞIMIZ BİR DURUM’

Çok karşılaştığımız bir durum, vatandaşlarımızın bir kısmının sokaktaki hayvanlar zarar veriyor diyerek alın diyor bir kısmının da almayın doğal yaşamlarında kalsınlar demesi. İki durum arasındaki dengeyi sağlıyoruz. Bu tarz durumlarda genelde kısırlaştırma ameliyatı ile durumu çözmeye çalışıyoruz ama ben her zaman şunu söylüyorum, hayvanların yaşayacağı yer insanların arasıdır.

‘GÜVENLİK ZAFİYETİMİZ YOK’

Barınağımızda mesai ile beraber çalışan arkadaşlarımız aralıksız buradalar. Akşam da bekçi arkadaşımız var burada güvenliğini sağlıyor. Yaşanan olayla alakalı güvenlik zafiyetimiz yok. Sadece üzücü bir olay oldu. Anne köpek yavrusuna zarar verdi o kadar. Keşke yaşanmasaydı. Anlık olan bir olay. Bunun aç bırakmakla bağdaştırılması gerçekten üzücü, ben bunun kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca saldırgan bir hayvanın başka bir hayvanın yanında olma şansı yok. Diğer söylenen, ziyaretçilere kapalı olduğu, ziyaretçilerin içeriye alınmadığı söylemi gördüğünüz gibi doğru değil. Art niyetin olduğunu düşünüyorum çünkü şu an ziyaretçilerimiz burada. Zaten bizim ziyaretçilerimize açık olmamızın sebebi de, buradaki hayvanların sahiplendirilmesidir. Bunun için sosyal medya hesaplarımızda da çalışma yapmaktayız. Bunu bu seviyeye getirenleri kınıyorum. Biz bu haberlere çok üzüldük. Özelliklede aç kaldı söylemine.

MESAİ SAATLERİ

Pandemi koşullarında yeni mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası ama biz bu şekilde çalışmıyoruz. Sabah başlatıyoruz, akşam 16.00’da bir kısım arkadaşımız gidiyor bir arkadaşımız nöbetçi gelene kadar kalıyor. 17.00’de nöbetçi arkadaş gelip göreve başlıyor.

YENİ BARINAK ÇALIŞMASI

Yeni bir barınak çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde belirlediğimiz başka bir yerde barınağı kurarak daha güzel şartlarda hayvanlarımıza hizmet vereceğiz. Bunun da bugünden itibaren müjdesini verebilirim. Şu an iki üç yer üzerinde çalışıyoruz netleştiği zaman sizlerle paylaşırız.’’

POLİSE İHBAR

Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş’ın basına bilgi vermesinin sonlandığı sırada İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekibi barınağa geldi. Polislerin, Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan bir suç duyurusu üzerine inceleme yaptığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 14:15

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER