banner181

KARASU BU SATIŞI KONUŞUYOR

Karasu’nun Büyükşehir kapsamına alınmasıyla mahalleye dönüşen Kurudere’de, üzerinde belediye hizmet binası bulunan arsa satışa çıkarıldı. Ancak satış yetkisi talebi ile ihale ilanında iki katlı hizmet binasının adı geçmiyor.

KARASU BU SATIŞI KONUŞUYOR
banner183

2016 yılında kapanan Kurudere Beldesi’nde üzerinde iki katlı hizmet binası bulunan 1.469 metrekarelik arsa Karasu Belediyesi tarafından satışa çıkarıldı. Ancak, 22 Mayıs 2020’de yapılan olağanüstü meclis toplantısı gündeminde yer alan ‘satış için encümene yetki’ talebi maddesinde sadece arsa ibaresinin bulunması ve hizmet binasından söz edilmemesi tepkilere yol açtı. CHP’li meclis üyeleri arsa satışlarına prensipte karşı olmaları dolayısıyla önergeye ret oyu verdiklerini belirterek, “Önerge arsa şeklinde geldi. Bizlere üzerinde bina olduğu bilgisi verilmedi. Öğrendiğimize göre AKP Grubu kendi arasında görüşüp konuyu meclise getirmiş. Muhtemelen MHP de ikna edilmiş” değerlendirmesinde bulundular.

İHALE METNİNDE DE YOK

   Karasu Belediyesi İskân ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun imzasıyla yayınlanan ihale metninde de Kurudere Kıran Mahallesi Pafta G25-a-05-b-3, Ada 198, Parsel 1’de kayıtlı 1.469,61 metrekarelik arsanın ihalesinin 29.06.2020 tarih ve saat 14.00’te belediye hizmet binasında yapılacağı belirtiliyor. Arsa tahmini bedeli 964.152,50 lira, geçici teminatı da 28,924,58 lira olarak belirtilmiş.

KOOPERATİF TALİP

   Karasu Haber’in görüştüğü bazı Kurudereli vatandaşlar, arsanın eski belediye başkanlarından Celil Bergin tarafından satın alındığını, hizmet binasının ise 2004-2009 yılları arasında görev yapan AKP’li Başkan Ali Dilsiz döneminde yapıldığını ve 30 Ekim 2009 yılında da MHP’li Başkan Mehmet Alemdar döneminde törenle hizmete açıldığını ifade ettiler. Kurudereli vatandaşlar “Arsaya ve dolayısıyla binaya Kurudere Orman Kalkınma Kooperatifi talip oldu” bilgisini verdiler. Hizmet binası Kurudere Ortaokulu’nun bitişiğinde bulunuyor.

BİNA KAÇAK MI?

   Diğer taraftan bazı belediye meclisi üyeleri, hizmet binasının kaçak olarak yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Vatandaşa bina ruhsatı veren ve beldenin imarından sorumlu bir belediyenin kaçak bina yapmasının skandal olduğunu belirten meclis üyeleri, “Yetki talebinde ve ihale metninde binanın gizlenmiş olması bunu akla getiriyor. Eğer bina ruhsatsızsa mevzi imarla yasal hale getirilebilirdi. Bu durumda ihale iptal edilmeli ve eğer illa satış yapılacaksa usule uygun olmalı” görüşünü dile getirdiler.  

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 13:02

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner akbulut
Taner akbulut - 3 ay Önce

Ben bir kurudereli olarak sunu soylemek istiyorum kurudere bir belediye statusunde bir bolge neden belediyeligi kaldirildi hala anlamiyorum en yakin ilce karadu 28 veya 20 km bu kadar uzak bir yer nasil oluyorda mahalle oluyor ben buradan yetkililere seslenmek istiyorum kuru dere tekrar belediye olmasini ve belediye binasinin oldugu gibi tekrar gorev yeri olarak kalmadini istiyorum cunku kurudere civar koyleri ile birlukte bir belediyeyi kaldiracak captafir kocatas yeni dogan yesil koy egeli mahallesi ortamahalle ve kran mahalle olarak yeterli bir bunyeye sahiptir bazi randcilar cikarlari ve menfaatleri icin belediyeligi kaldirdi donemin eski belediye baskanlari sayin celil bergen ve sayin ali dilsizin ne sekilede mucadele ettigini herkes biliyor ve okadar belediyeye ait araclar anbunas itfaiye kamyon ve kepceler birilerine bence meze oldu gibi geliyor bugun kuruderede bir yangin ciksa itfaiye karadidan gelene kadar zaten kul olur bir hastan olsa anbulans gelene kadar hadta Allah korusun olur veya sakat kalir kepceyle isi olan karasuya muracat edip isini yaptirabilmek icin gunlerce haftalarca bekler yanu uzun lafin kisasi hizmet ayagimizdayken neden uzaklastirip hizmetin ayagina gidelim ben bir kurudereli ve yurt disinda ikamet etmeme ramen sonuna kaadar bu davama devam edecegim ve gerekirse toplu bir sekilde bir basvuru yapacagim saygilarla

Rantçi Mahmud
Rantçi Mahmud - 3 ay Önce

Rant varmı rant akp orda, ilk seçime girerken sloganları unuttular, biz rant gelip rant ile gideriz di, rant artık akp nin kanına işlemiş, artık bunlardan tek kurtulmanın yolu erken seçim. Artık millet akp yi sandıkta gömecek.

SIRADAKİ HABER