Karasu'da 15 Temmuz böyle anıldı

Hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde Perşembe günü Karasu’da program düzenlendi. Gün boyu süren etkinlikler, akşam Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nda düzenlenen programla son buldu.

Karasu'da 15 Temmuz böyle anıldı

   Hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle 15 Temmuz 2021 Perşembe günü Karasu’da bir dizi program düzenlendi. Etkinlikler sabah saat 10.00’da ilçe protokolünün Merkez Mezarlığı'ndaki şehit mezarlarını ziyareti ile başladı. Şehit yakınları ile gazi ve gazi aileleri de gün boyu ziyaret edildi.

   Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı ve ilçe protokolü, Merkez Mezarlığında Şehit İbrahim Abanoz'un mezarını ziyaret etti. Ardından 15 Temmuz şehidi İhsan Yıldız'ın ailesini, 15 Temmuz gazisi Servet Başaran'ı, şehit Serkan Sağır ve şehit Veysel Saygılı'nın ailelerini, İdlib gazisi Yusuf Levent Kara ve Kıbrıs gazisi Enver Yıldız'ı ziyaret ettiler.

MEVLİD OKUNDU

Anma programı kapsamında öğlen namazı sonrası Merkez Camisi’nde Mevlid-i Şerif okundu. Kaymakam Helvacı ve Başkan Sarı, protokol üyeleri ile birlikte Merkez Camisi'nde düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı.

HATIRA ORMANINA AĞAÇ DİKİLDİ

Daha sonra Alparslan Türkeş Parkı’nda 15 Temmuz konulu resim sergisini gezdiler. Program 15.00’da Kızılcık Mevkiinde, 15 Temmuz Şehitleri anısına Hatıra Ormanına fidan dikimiyle devam etti.

AKŞAM PROGRAMI TÜRKEŞ PARKI’NDA

Akşam ise Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nda ilçe protokolü ve vatandaşların katıldığı bir program gerçekleştirildi. Saat 19.45’te Demokrasi Meydanı Sahne etkinlikleri sergilendi. 20.00’de İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda Kur’an tilaveti ve şehitlere dua okundu. 15 Temmuz kısa filmi ve 15 Temmuz videosu izlendi. Belediye Başkanı İshak Sarı ve Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı’nın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı konuşması yayınlandı.

Merkez Camisi İmam Hatibi Ali Sarımert okunan Kuran Tilaveti'nin Türkçe anlamını açıkladı.

KİMLER KATILDI

Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’ndaki programa, Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, Cumhuriyet Savcısı Haluk Çınarbay, Emniyet Müdürü Halil Akyol, Jandarma Komutanı Teğmen Hasan Alataş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

SARI: HÜZÜN VE GURUR BİR ARADA

   Kürsüye çıkan Belediye Başkanı İshak Sarı, ‘’Bugün burada milletimizin demokrasi zaferini kutlamak, mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yad etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı bu günde tekrar ifade etmemiz gerekir ki hiçbir zafer altın tepside sunulmaz. 15 Temmuz 2016 gecesi asker elbisesi giymiş teröristler Türk Milletinin tanklarını, uçaklarını ve silahlarını yine Türk Milletine çevirdiler. Ülkemiz o gece hem alçak bir darbe teşebbüsüne hem de hain bir terör saldırısına maruz kaldı. Aziz milletimiz Feytullahçı terör örgütünün Türkiye’yi ele geçirme teşebbüsünü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milli çağrısıyla kahraman bir duruş göstererek engelledi. Şunu asla unutmayalım ki bu cennet vatanın kahraman evlatları bütün terör örgütlerine karşı mücadelesini artan bir kararlılıkla her daim sürdürecektir’’ diye konuştu.

HELVACI: TAÇLANDIRMAK İÇİN BURADAYIZ

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı konuşmasında, ‘’Öncelikle bugün burada toplanmamıza vesile olan ana unsur 15 Temmuz 2016 yılında hain bir darbe teşebbüsünün akabinde Türk Milletinin bu olaya müdahil olması ve bu olayı kendilerinin ümit ettikeri şekilde sonlanmasına izin vermeyecek bir biçimde sonlandırmaları ve bunu bu etkinliklerle hep beraberce taçlandırmak için bulunmaktayız. Kısaca hatırlatma yapmak istiyorum, mensup olduğumuz milletin tarih sahnesine çıktığı ilk günden itibaren o milletin ana hususiyetlerinden birisi olarak dile getirilen unsurların başında bu milletin istiklal ve bağımsızlığına düşkün olması hiçbir koşulda iradesini kimsenin iradesine teslim etmemesidir’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Kaymakam Helvacı ve Başkan Sarı 15 Temmuz anı defterini imzaladılar.

Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı'ndaki programda katılımcılara lokma dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 14:05

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER