banner192

Karasu'da etkinlikler iptal

Hendek-Yukarıçalıca mevkisindeki havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. İlk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 yaralı var. Fabrikadaki 45-50 kişiden haber alınamıyor.

Karasu'da etkinlikler iptal
banner197

Hendek-Yukarıçalıca mevkisindeki havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kocaeli’den de ekipler geldi. İlk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 45-50 kadar işçiye ulaşılmaya çalışıldığını belirtti. AFAD yaptığı açıklamada fabrikada radyasyon kaynağı bulunmadığını belirterek, ölçümlerin devam ettiğini duyurdu.

BAKANLAR BÖLGEDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gitti.

DAHA ÖNCE DE 2 PATLAMA OLDU

Bölgeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Daha önce burada benzer şekilde 2 patlamanın olduğunu biliyoruz. Hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. 97 yaralımız nakledildi. 16 kişi taburcu edildi. 1 kişi ağır yaralı olarak tedavi altında. 31 yaşında bir hastamız. Durumu ciddi olan bunun dışında herhangi bir yaralımız yok. Milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit sülfit dioksit gibi gazlar bulunuyor. Tansiyon, solunum sıkıntısı yaşayan, riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz.’’ dedi.

12 SAAT ÖNEMLİ

Bakan Fahrettin Koca, ‘’Yakın bölgenin 12 saatini önemli olduğunu maskeli olunması, mümkün mertebe dışarı çıkılmaması ve kapı-pencerenin kontrollü açılmasını öneriyorum. Çalışan toplam 186 kişi olduğunu biliyoruz. 100 kişiye ulaştık, 20 kişi işe gelmedi, diğer kişilerle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Erken dönemde sahadan ayrılanlar da var. 45-50 kişi haber alınamayan." açıklamasını yaptı.

KARASU’DA ETKİNLİKLER İPTAL

Bugün ve hafta sonu Karasu’da yapılacak olan etkinlikler Hendek’te yaşanan elim olay nedeniyle iptal edildi. İlçemizde faaliyet gösterecek olan ve bugün saat 14.30’da Karasu Limanı’na giriş yapması beklenen sahil güvenlik botunun ziyareti Kaymakamlık tarafından ertelendi. Cumartesi günü saat 21.00’de, Büyükşehir ve Karasu Belediyesi işbirliği ile yapılan Arabalı Sinema etkinliği de Hendek’teki patlama nedeni ile iptal edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 18:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER