Karasu'da Gaziler Günü için tören düzenlendi

19 Eylül 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazi’ unvanı alan Mustafa Kemal Atatürk ve o günden bu güne 100 yıldır her 19 Eylül’de törenle kutlanan Gaziler Günü ilçemizde de bugün kutlandı.

Karasu'da Gaziler Günü için tören düzenlendi

ÇELENK TÖRENİ

19 Eylül Pazar günü Karasu’da Gaziler Günü kutlandı. Kaymakamlık önünde düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte, bayrağımız göndere çekildi. 


Çelenk törenine, Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkan Vekili İsmail Karakaş, Cumhuriyet Savcısı Muhammed Kaan Özel, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, güvenlik güçleri personelleri ve gazilerimiz katıldı.

‘ŞEREF GÜNÜDÜR’

   Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız yaptı. Enver Yıldız, “19 Eylül günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür. 19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırladığı ve anıldığı gündür. 19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis vücutlarını siper eden tüm malül gazilerin şeref günüdür” dedi.

GAZİ KARA’YI ZİYARET

   Kaymakamlık binası önünde yapılan törenin ardından ilçe protokolü 27 Şubat 2020 yılında Suriye İdlip’te yaralanarak gazi olan Yusuf Levent Kara’yı evinde ziyaret etti. Kendisini böyle bir günde unutmayan ilçe protokolüne teşekkür eden genç gazi Kara, “Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Devletimiz için gazi olduk gerekirse şehit de oluruz” diye konuştu. Kaymakam Helvacı ise, “Sizin gibi gençlerle gurur duyuyoruz. Böyle vatansever gençler var oldukça kimse Türk ordusunu yenemez” dedi.

   Öğle vakti ilçe protokolü Karasu Merkez Camisi’ne geçti. Burada şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gaziler için Mevlidi Şerif ile Gaziler Günü programı sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 14:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER