Karasu'da Kabotaj Bayramı kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Kaymakamlık’ta ve Yeni Mahalle’de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Karasu'da Kabotaj Bayramı kutlandı

   Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yılı bugün düzenlenen törenlerle kutlandı. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen ilk tören, saat 10.30'da Kaymakamlık önünde gerçekleştirildi. Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan’ın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

   Atatürk Anıt Alanı'nda başlayan törene Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, Cumhuriyet Başavcısı Haluk Çınarbay, Liman Başkanı Ahmet Akalan, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Buradaki törenin ardından saat 11.00’de, Liman Başkanlığınca sağlanan deniz vasıtası ile Yeni Mahalle’den denize açılan protokol üyeleri deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yılını kutlayan Kaymakam Helvacı, ‘’Bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle anar, saygılarımı sunarım’’ dedi.

   Günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Liman Başkanı Ahmet Akalan da, ‘’1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk Karasularında yolcu ve yük taşıma hakkının sadece Türk gemilerine verilmiş olup böylece denizlerimizde tam bağımsızlık sağlanmıştır. Yaklaşık 350 yıldır süren yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir’’ dedi.

'KARADENİZ’DE TİCARİ HACMİ GELİŞEN NADİDE ŞEHİRLERDEN BİRİ DE KARASU’DUR'

  Akalan; ‘’Ülkemiz, Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve bu denizleri birleştiren iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip, tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran, konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir. Karadeniz’de ticari hacmi gelişen nadide şehirlerden biride ilçemiz Karasu’dur. 2017 yılında faaliyete başlayan, IC İçtaş firması tarafından işletilen Karasu Limanı gelecekte Karadeniz’in önemli ticaret limanlarından biri olma yolunda ilerlemekte ve bölgenin gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Piri Reis, Barboros Hayrettin Paşa, Piyale Paşa, Kılıç Ali Paşa, Oruç Reis, Emir Çaka Bey, Turgut Reis ve daha nice Türk denizci, şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını şahsım ve bakanlığım adına kutlar, katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine saygılarımı sunarım’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 20:20

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER