Karasu'da maden alanı tehlikesi!

Kamuoyunun dikkatini çekmek için...

Karasu'da maden alanı tehlikesi!

   CHP Karasu örgütü, 700 hektarlık alanda maden aranmasına karşı kamuoyunun dikkatini çekmek için Konacık’ta bir basın açıklaması yaptı. 

   Cumhuriyet Halk Partisi, Karasu ve Ferizli’de açılması planlanan maden alanlarına ilişkin, Konacık’ta Türkiye Çevre Platformu, Sakarya Kent Çalışma Derneği, Batı Karadeniz Çevre Platformu ve Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin de destek verdiği bir basın açıklaması yaptı. 

TARIM VE ORMAN ALANLARINI KAPSIYOR
   Karasu ve Ferizli’de toplan 3.476,82 hektar alan maden arama ve işletmeciliği için ihaleye çıkarıldı. Sakarya’da bulunan alanlara ilişkin ihalenin 18 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı ilan edildi. 

6 MAHALLE DİREK ETKİLENECEK
   Pazar günü saat 14.30’da Konacık Mahallesi’nde yapılan açıklamalarda, Karasu’da yaklaşık 700 hektarlık maden alanından Adatepe, Konacık, Karapınar, Akkum, Hürriyet ve Gölkent mahallelerinin etkileneceği belirtildi. Ayrıca tarım ve orman alanlarını kapsayan maden alanında bolca su kaynağı bulunduğuna vurgu yapıldı.

‘KİMSE ÇIKARAMAZ’
   Maden aranmasına karşı çıkan mahalle halkı, biz bu topraklarda yaşıyor, ekip biçiyor, ekmeğimizi çıkartıyoruz. Kimse bizi bu topraklardan çıkaramaz’’ ifadeleriyle duruma tepki gösterdi.

‘İNSANLARI İŞSİZ BIRAKIP 
YERİNDEN YURDUNDAN EDECEK’

  Toplantıda basın açıklaması yapan CHP İlçe Başkanı Avukat Aykut Süt şu ifadelere yer verdi; ‘’Bilindiği gibi, cennet ülkemizin doğasını ve kültürünü yok ederek, gıda güvenliğini riske atacak, insanları işsiz bırakıp, yerinden yurdundan edecek bu büyük tehdit, iktidarın yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanmaktadır.
'BEN DE HUKUKİ MÜCADELE VERECEĞİM'
  Benim de, Paralı, Darıçayırı ve Hürriyet mahallerimizde yer alan madenlere ilişkin davalardaki verdiğim hukuki mücadelenin daha fazlasını Karasu ve Ferizli ilçelerimizde ihalesi yapılacak olan maden alanlarından vazgeçilmesi için vereceğimden tüm halkımız emin olabilir.''

Aykut SÜT

Muhtarlar


 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 11:34

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakaryalı
Sakaryalı - 1 yıl Önce

Neden karşı çıkılırki, devlet kendi toprakları ve denizleri üzerinde maden arama ve çıkartma konusunda haklıdır. Doğalgaz çıkar diyemi korkuyorsunuz. Devleti rahat bırakın işini yapsın, sizinde faydanız olur.

SIRADAKİ HABER