Karasu sahilinde sorun kıyı şeridine müdahale ve liman mendireği

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde görevli Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Sandalcı, Karasu sahillerinde meydana gelen erozyonla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sandalcı, Karasu sahilindeki oyulmalarda liman mendireğinin etkisinin olduğu iddia etti.

Karasu sahilinde sorun kıyı şeridine müdahale ve liman mendireği

TV264’teki Sabah Kahvesi programında MEDYABAR Genel Koordinatörü Aziz Güvener'in konuğu olan Dr. Mehmet Sandalcı, rüzgâr ve akıntı yönleriyle sahilin bir bölümünün oyulup bir bölümünün dolmasının normal olduğunu belirtirken, asıl sorunun kıyı şeridindeki 200 metrelik alanda iskâna izin verilmesi olduğunu söyledi.

Sandalcı'nın açıklamaları şöyle:

"DENGELEME SÖZ KONUSU OLUR"

Karasu'daki kıyı şeridindeki değişiklikler kimi zaman insanları rahatsız ediyor. Fakat bu tabiatın bir dengesidir. Normal şartlar altında kıyı şeridinde değişiklikler olur. Karadeniz kıyı şeridi boyunca yılda 40 bin ton kum taşınır. Bu kimi zaman doğudan batıyadır kimi zaman batıdan doğuyadır. Zaman içerisinde bir dengeleme söz konusu olur. Bazı yıllarda kıyı çizgisinde oyulmalar, kıyı erozyonu ve bazı yıllarda da dolgular meydana gelebilir. Limanlar ve kıyı yapıları kıyı çizgisiyle etkileşime girerler. Bu kıyılarda meydana gelen akıntılar rüzgâr dalgalarından meydana gelmiştir. Rüzgar deniz yüzeyinde bir etki meydana getirerek dalgalar oluşturmaktadır. Bu rüzgâr dalgaları denizin derin olduğu kısımlarda bir sıkıntı olmaz. Deniz tabanı ile bir etkileşime girerse o zaman dalganın özelliklerde bir takım bozulmalar meydana geliyor ve iki bileşenden oluşan bir kuvvet meydana geliyor.

"BOĞULMALARA NEDEN OLUR"

Bunlardan biri kıyıya dik meydana gelen bir akıntı. Diğeri de kıyıya paralel meydana gelen bir akıntı. Kıyıya dik olan akıntılarda Karadeniz kıyılarında sıkça görülen RİP akıntısı dediğimiz akıntı ile boğulmalara neden olan akıntılar meydana geliyor. Bir anda kişinin kıyıdan açıklara doğru dalganın etkisi ile sürüklendiğini görüyoruz. Bu da boğulmaya neden oluyor. Ama kıyı boyunda meydana gelen akıntılar esas kıyı çizgisinin değişmesine neden olur.

"KARASU GİBİ BÖLGELERDE ENGELLENEMEZ"

Karasu gibi ince taneli kumsal dediğimiz bölgelerde kum taşıması engellenemez. Tabiatın taşıdığı bu kum dengelidir. Ama mendirek gibi bir yapı yapıldığı zaman bu mendireğe kıyı çizgisinin etki etmemesi mümkün değildir. Karasu mendireğinin batı tarafında bir dolgu görülüyor. Kıyı boyu akıntısı mendireğin batı tarafını dolduruyor. Doğu tarafından ise oyulmalar meydana geliyor.

LİMANIN NE KADAR ETKİSİ VAR?

Bu liman mendireğinden kaynaklanıyor. Bunu ortadan kaldırma imkanımız yok. Ya mendireği yapmayacaksınız. Mecburen ekonomik sebeplerden dolayı liman ihtiyacı var. Bunu yapmak mecburiyetindesiniz. Bu şekilde etkilere sebep oluyor. Ama biz bu etkilere maruz kalmak zorunda değiliz. Bunun da tabi ki çözüm yolları var. Dalga kıranın batı tarafının dolması, doğu tarafının ise oyulmasının en önemli etkeni buraya gelen rüzgarların büyük bir çoğunluğunun kuzey ve batı istikametinden gelmesi. (Küçük) Mendireklerin yapılış amacı mendireğin doğu tarafında daha kararlı bir su yüzeyi oluşturmak.

RÜZGÂR YÖNÜ DEĞİŞİRSE DOĞU TARAFI DOLACAK

Bu oyulmanın fazla olması bu mendirek ve kıyı çizgisinin etkileşiminden kaynaklanıyor. Fakat önümüzdeki sene de bu kez doğu ile kuzey arasında daha çok rüzgâr gelirse şayet o zaman bu kez mendireğin doğu tarafının dolduğunu göreceğiz. Karasu'yu 180 derecelik bir açı altında inceleyebiliriz. Doğu, kuzey ve batı… Buradan gelen bütün rüzgârlar Karasu kıyısında etki yaparlar. Bu etkilerin olmaması mümkün değil. Kimi zaman oyulma kimi zaman yığılma şeklinde olacaktır. Önümüzdeki yıllarda daha fazla rüzgâr gelirse kıyının dolduğunu göreceğiz.

200 METRELİK KISIMDA İSKÂN OLMAMALI

Kıyı çizgisinden yaklaşık 200 metrelik kısmın, kıyı şeridi olduğu ve buranın kamuya ait olduğu burada yerleşik ve iskânın olmaması gerektiği kanunlarla belirtilmiştir. Uygulamaya baktığımız zaman farklı bir durum söz konusudur. Fakat daha fazla bu konuya girmeyeceğim. Yapılan uygulama yanlıştır. Çünkü buralar kamu alanlarıdır. Buralar özel mülk olmaması gerekir. Olayın siyasi ve politik yönüne girmek istemiyorum. Kıyı şeridinin en yakın parseline dahi imar izni verilmez.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 12:09

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bıçakcı Erdal
Bıçakcı Erdal - 3 ay Önce

Bilgiler yetersiz. Bölgenin geçmişini hiç bilmiyor. Sakarya nehrinin özelliklerine hiç temas etmemiş. Sokaktaki insanın bildiği şeyleri anlatmış. Üniversiteler çok yetersiz. Bilim adamı yetişmiyor

Hasan Cavit
Hasan Cavit - 3 ay Önce

Karasu sahili Liman Mendireginden dolayı yok oluyorsa Nehirin batı tarafı yani İhsaniye Denizköy tarafı da neden yok oluyor ?

Aslan Parçası
Aslan Parçası - 3 ay Önce

Sahilin neden zarar gördüğünü ve yapılması gerekeni size söyleyebilirim. Ve yüzde yüz garantili. Ancak bilgi ücretsiz değildir.

Tuncel cabas
Tuncel cabas - 3 ay Önce

Ağzı olan konuşuyor.dogu Karadeniz'e denize birçok T dalga kıranları yapılmıştır.en son zonguldaktaki olay. Alaplı limanın dolması. Karadenizde hakim rüzgar yoktur.her yönden rüzgar alır.ama bu dengeli olmaz bazen bazı yönlerden daha çok eser.buda kıyılara çapraz şekilde dalgaların gelmesine sebep olur.dalgalar kıyıda karıştırdılar kumları.avuclar gibi bir yöne sürükler.buda oyulmalara sebep olur.karadenizin aphazyadan kuzeye doğru I şeklinde sıklıkla kıyıya dikey dalga kıranlar görürüz.gene mersinde kuş cennetinin kumsal sahilinde .mendirek midyecilik olmadığı halde batık dalga kıranlar yapımı projelendirilen tahminimce göre maddi imkansızlıktan tamamlanamamistir..gene Tuna nehrini denize döküldüğü yerde kum hareketlerine karşı büyük kum torbaları ile önleme çalışılmaktadır.gene Zonguldak Kozluda aynı şekilde kum torba tahkimati yapılmıştır. Sonuç olarak deren varsa selin olur kumun varsa oyulman olur. Karasuda ise küçük boğazda bir mendirek yapıp kumu liman arasına sıkıştırmak çözüm olabilir.zira doğu taraf derinlik olduğu için o taraftan kum gelmez yani oraya giden kumlar geri dönmez.saygilarimla.

SIRADAKİ HABER