Karasu üçüncü kademede! Gelişmişlik düzeyinde sınıfta kaldık

Sapanca, Hendek, Erenler, Karasu, Akyazı, Pamukova, Söğütlü, Geyve ve Kocaali 3'üncü kademede... Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde Sakarya’nın hiçbir ilçesi 1. kademede yer bulamadı.

Karasu üçüncü kademede! Gelişmişlik düzeyinde sınıfta kaldık

   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. En son 2004 yılında gerçekleştirilen çalışmanın bir benzeri SEGE-2017 adıyla yayınlandı. Çalışmada ilçeler 32 ayrı değişken veriler üzerinden analiz edildi.

SOSYAL EKONOMİK GELİŞME

   Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın raporun tanıtım yazısında çalışmayı “İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi değerlerini güncellediğimiz ve kısa adı İlçe SEGE-2017 olan bu çalışmamızda da en önemli kısıt, güvenilir verinin temini ve uygun veri setinin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada sosyoekonomik gelişmeyi temsil eden tüm boyutlar değerlendirilmiş, ilgili kurumlarla görüşmeler yapılmış ve veri altyapısı kontrol edilmiştir. Temin edilen verilerin kalite kontrolleri yapılarak standartlaştırılmıştır“ şeklinde tanımladı.

32 DEĞİŞKENLİ VERİ

   Bakan Varank çalışmayı sosyo-ekonomik gelişmişliği temsil eden genişbant abone sayısı, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) üretim yapılan parseller, sinema salonu varlığı gibi güncel değişkenler analize dâhil edilmiştir. Ayrıca, verilerin istatistiki anlamlılık düzeyleri ve birbirleriyle ilişkileri analiz edilerek 32 değişkenli nihai veri seti elde edilmiştir” ifadeleriyle özetledi.

KARASU ÜÇÜNCÜ KADEMEDE

   Raporda Sakarya il olarak sosya-ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından 11'inci sırada gösterildi. İlçelerin 6 kademe halinde sıralandığı raporda Sakarya'nın ilçelerinden hiçbiri birinci kademede yer almadı. Adapazarı, Arifiye ve Serdivan ilçelerinin 2'inci kademede gösterildiği raporda, Sapanca, Hendek, Erenler, Karasu, Akyazı, Pamukova, Söğütlü, Geyve ve Kocaali 3'üncü kademede, Kaynarca ve Ferizli 4'ücü kademede Karapürçek ve Taraklı ilçeleri ise 5'inci kademede yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 14:07

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER