banner368

Karasu’da 10 Kasım: Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. yılında düzenlenen törenle anıldı.

Karasu’da 10 Kasım: Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82.yılında anıldı. Hükümet Konağı bahçesindeki tören, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunulması ile başladı. Atatürk Anıtına, Kaymakam Ahmet Naci Helvacı ve Belediye Başkan Vekili Hüdaver Ağun tarafından çelenk bırakıldı. Saat 9’u 5 geçe sirenlerin çalmasıyla tüm yurtta olduğu gibi Karasu’da da hayat bir dakika durdu. İlçe protokolü ve öğrenci gruplarının yanı sıra, yoldan geçen ve evlerinin balkonlarında bekleyen vatandaşlar, Atalarına vefasını saygı duruşunda bulunarak gösterdi. Hep bir ağızdan İstiklal Marşı okunurken bayraklar yarıya indirildi. Çelenk töreninin ardından Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yaptı.

   Konuşmasına ''10 Kasımların Atatürk'ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür'' ifadesiyle başlayan Turhan şöyle devam etti;

   ''Mustafa Kemal Atatürk, Türk Devletinin ulaşması gerektiği aşamayı 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle, kalkınmanın ancak bilim ve teknolojiyle olabileceğini tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak, 'Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir' şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir. 

   Gerçekten de 1920 ile 1938 yılları arasında ysağlanan gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle temellendirilmiştir.

   Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim Atatürk'ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk'ün ebedi istirahatgahında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir.

   Yalnız bir tek şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmak.''

   Koronavirüs salgını önlem ve tedbirleri nedeniyle konuşmanın ardından 10 Kasım Atatürk’ü Anma töreni sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 12:24

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER