Karasu’da deniz suyu masum çıktı

Karasu ilçesinde denize giren ve vücutlarında kaşınmaya bağlı kızarıklar oluşması sonrasında yaşanan panik ve ülke gündemine gelmesinin ardından denizden alınan su numuneleriyle ilgili sonuçlar temiz çıktı. Şüpheler bölgede sıcaklarla birlikte hızla çoğalan Asya Kaplan Sivrisineğine çevrildi.

Karasu’da deniz suyu masum çıktı

   Karasu sahilinde arife günü akşam saatlerinde denize girenlerin vücutlarında kaşıntılar başlaması sonrasında AFAD ve Sağlık Müdürlüğü tarafından deniz suyundan ayrı ayrı alınan numunelerin temiz çıktığı öğrenildi. Deniz suyunun masum çıkmasıyla kızarıkların sivrisinek ısırıklarından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Karasu Sahilinde denize giren bazı tatilcilerin bir süre sonra  vücutlarında kaşınmaya bağlı kızarıklar oluştu. Şikâyetlerin artması üzerine Karasu Devlet Hastanesi’ne giden tatilciler burada acil serviste müdahale altına alındılar.

SUDA SORUN YOK

Denize girme tedbir amaçlı olarak yasaklanırken kaşınmanın ve kızarıkların nedenini belirlemek için deniz suyundan kaynaklandığı belirtilerek denizden AFAD ve  Sakarya Sağlık Müdürlüğü ekipleri su numuneleri aldı.

Numunelerin Halk Sağlığı laboratuvarında incelenmesi sonrasında deniz suyu temiz çıktı.

SİVRİSİNEK OLABİLİR

Hastane kayıtlarına göre yaklaşık 40 kişinin aynı şikâyetlerle hastaneye başvurması sonrasında kızarıkların sebebi olarak bölgede artış gösteren Asya Kaplan Sivrisineğine çevrildi. Bayram arifesinde 'Karasu'da denize girenlerde kızarıklıklar oluştu' diye ülke gündemine gelen olayın  ilçe turizmine sekte vurması beklenirken ilçede sivrisineklerle ilgili şikayetlerin artış göstermesine dikkat çekiliyor..

Kızarıklık vakalarının da sadece belirli sayıda kişide görülmesi bu olasılığını da artırıyor.

Kaynak: Medyabar/Serhat Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 10:40

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 3 ay Önce

Maalesef Karasu iyi yönetilmiyor. Bunu bir kez daha anladık. Bor'un pazarı geçtikten sonra yapılacak açıklama işe yaramaz. Sivrisineklerin yöneticilerimize sokması dileğiyle hayırlı bayramlar.

SIRADAKİ HABER