banner469

Karasulu jandarma Serkan Sağır’ı şehit eden PKK’lı terörist yakalandı

Hatay Valiliği, 2003 yılında Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde Karasulu Jandarma Komando Er Serkan Sağır ve Jandarma Komando Er Emin Urhan'ın şehit edilmesi olayının faillerinden olan teröristin yakalandığını açıkladı.

Karasulu jandarma Serkan Sağır’ı şehit eden PKK’lı terörist yakalandı

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamayla, 2 Kasım 2021 günü saat 11.00 sıralarında Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından aranan şahıslar ile ilgili yapılan çalışma sonucunda basit yaralama suçundan yakalaması olan yabancı uyruklu H.M. isimli şahsın Kırıkhan ilçesindeki ikametinde ele geçirildiği duyuruldu.

İTİRAF ETTİ

İHA’nın haberine göre açıklamada, "Yapılan araştırmalar sonucunda H.M.'nin, 2003 yılında Mazgirt ilçesi Göltepe Mahallesi kırsalında jandarma timlerine saldırı düzenlediği, saldırıda Karasulu Jandarma Komando Er Serkan Sağır ve Jandarma Komando Er Emin Urhan'ı şehit ettiği itirafında bulunmuş, 2009 yılında Irak'ın Hakurk bölgesinde bir çocuğu öldürdüğünü, ayrıca başka bir olayda öldürülen bir çocuğun cenazesini de Tunceli kırsalına gömdüğünü itiraf etmiştir. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen H.M. tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir" denildi.

18 YIL SONRA

22 Mayıs 2003 yılında Tunceli'nin Mazgirt İlçesi kırsalında Ataçınar Köyü yakınlarında gece yarısı Kuzey Irak'tan sızan PKK/KADEK'li teröristlerin askerlere ateş açması sonucu çıkan çatışmada, önce jandarma komando er Emin Urhan şehit düşmüştü.

Bunun üzerine güvenlik güçleri bölgede operasyon başlatmış ve teröristlerin çembere alınması ile başlayıp sabaha kadar süren operasyonda da jandarma komando er Serkan Sağır'lı şehit olmuştu.

Karasu Resüller muhtarı Yusuf Sağır’ın oğlu olan şehit er Serkan Sağır, binlerce kişinin katıldığı bir törenle doğum yeri olan Resüller Mahallesi’nde toprağa verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 13:22

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER