Karasulu siyaset bilimci Dr. Onur Alp Yılmaz: Amaçları sorun çözmek değil İmamoğlu’nu yıpratmak

Karasulu siyaset bilimci Dr. Onur Alp Yılmaz katıldığı bir TV programında, Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik yıpratma kampanyasıyla ilgili olarak ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Karasulu siyaset bilimci Dr. Onur Alp Yılmaz:  Amaçları sorun çözmek değil İmamoğlu’nu yıpratmak

   Aynı zamanda Işık Üniversitesi öğretim üyesi ve Politikyol yazarı olan Dr. Onur Alp Yılmaz, kendisi gibi akademisyen ve yazar olan, tartışma programlarının tanıdık yüzlerinden Elfin Tataroğlu ile birlikte 26 Ocak Çarşamba günü KRT’de yayımlanan programın konuğuydu.

SORUN TEK ADAM SİSTEMİNDE

   İstanbul’da yaşanan yoğun kar yağışı sonrası yaşanan gelişmelerin masaya yatırıldığı ‘Yakından Bakınca’ isimli programda her iki konuk sunucu Çiğdem Akdemir’in sorularını yanıtladı. İstanbul’da ortaya çıkan krizin iktidar kanadı ve çevresindeki basın dahil oluşumlar tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na fatura edilmesini “Yeni yönetim sisteminin ürünü olduğu” değerlendirmesinde bulunan Yılmaz ve Tataroğlu bu tutumun İmamoğlu’nun gelecekte ciddi bir rakip olarak görüldüğüne işaret ettiler.

POPÜLİST SİYASETÇİ RAKİBİNİ MEŞRU SAYMAZ

   Programda Ekrem İmamoğlu’na yönelik bu hata avcılığının nereden kaynaklandığı ve siyasette fairplay’ın neden kaybolduğu sorusuna yanıt veren Dr. Onur Alp Yılmaz özetle şunları söyledi:

“Popülist siyasette centilmenlik fairplay (centilmenlik) yoktur. Popülist siyasetçiler karşısındakileri meşru rakip olarak görmezler. Onları toplum gözünde değersizleştirip yerlerinden indirmek için gayrı ahlaki yollara başvururlar. Sayın İmamoğlu tam olarak Erdoğan’ın istemediği bir ve CHP dahil herkesin ezberini bozan bir rakip. Sayın Erdoğan İmamoğlu’nun bu tarzından çekiniyor. Çünkü kendisi de benzer bir çizgiyi izleyerek seçilmişti.”

AKP İMAMOĞLU’NUN YASAKLANMASINI İSTİYOR

   Aynı zamanda Ak Parti içindeki yapıların da Erdoğan sonrasını düşünerek İmamoğlu’nun siyasi olarak yasaklanmasını istediklerini iddia eden Dr. Onur Alp Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü Erdoğan sonrası dönemde kendilerini İmamoğlu ile mücadele edecek düzeyde görmüyorlar. Mesela Gaziantep’te benzer bir olay yaşandığında iktidar benzer bir sorgulama olayına girmedi.”

KRİZ BİLEREK ÇIKARILDI

    “Bu krizi kendilerinin yarattıklarını düşünüyorum. Çünkü meteoroloji 5 gün öncesinden bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu. Krizin çıktığı gün iktidar sabah erkenden tedbir almadı ve kamu kurumlarını saat 15.00’te tatile çıkardı? Krizin çıktığı Üçyol’a yakın askeri birlikler var. Bu kamu birliklerini oraya göndererek, helikopterleri kullanarak insanlara neden yardım etmediler? Mesele aslında sorunu çözmek değil, buradan bir suçlu çıkarmak.”

Programın tamamını izlemek için linki tıklayın: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Nrj_kv_W2IA

Onur Alp Yılmaz kimdir?

   31 yaşındaki Dr. Onur Alp Yılmaz Karasu doğumlu. Dr. Sibel Yılmaz-Mali Müşavir Ferşat Yılmaz çiftinin oğlu. Liseyi Karasu’da bitirdi. Işık Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisansını aldı. “Türkiye’de Sosyal Demokrat Düşüncede İdeolojik Dönüşüm: Demokratik Sol Parti” başlıklı teziyle Ankara Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı. Aynı zamanda Işık Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan ve ODTÜ’nde de dersler veren Dr. Yılmaz’ın akademik çalışmalarının haricinde, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış çeviri ve makaleleri de bulunuyor. Yılmaz’ın akademik ilgi alanları, siyasi partiler, çağdaş siyasal ideolojiler, Türkiye siyaseti, Türkiye siyasi tarihi, siyaset felsefesi, Kürt sorunu, Türkiye dış politikası ve Osmanlı modernleşmesidir.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 14:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER