Kaymakam Helvacı: 19 Mayıs, bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımdır 

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı

Kaymakam Helvacı: 19 Mayıs, bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımdır 

Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan ve Milletimizin kaderini değiştiren 19 Mayıs 1919’un, 103. yıl dönümünü milletçe hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz. 
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919, vatan sevgisiyle bir milletin topyekûn harekete geçtiği, işgalin ardından hiç vakit kaybetmeden vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımdır. Üç kıtada adaletle hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıf düştüğü son zamanlarında; coğrafyamızı yeniden şekillendirmek düşüncesiyle, vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı Türk Milleti, kahramanlık ve destansı bir cesaretle yeniden karşı durmuştur. Çanakkale Zaferi'nden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna giden bu yolda aziz Türk Milleti kadını erkeği, genci ve yaşlısıyla; canını ve canından çok sevdiklerini feda ederek Milli kurutuluş mücadelesi vermiştir. Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürütülen ve kahraman Mehmetçiğin en büyük zaferi olan bu mücadele sonunda bugün üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. 

'ÖRNEK OLMUŞTUR'
İstiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşıyla aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiş; Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur.
 
19 Mayıs 1919’da tutuşturulan meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bu gün bu duyguların yaşatılması için hepimize özellikle Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize büyük görevler düşmektedir.
 
Geleceğimiz, umudumuz değerli gençler; Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olarak, Türkiye’nin uygarlık yolunda duraksamadan ilerleyebilmesinin en büyük güvencesisiniz. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ı geleceğimiz ve umudumuz olan siz gençliğe armağan etmiştir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. 

'MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM'

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe hitabesinde; `Ey Türk Gençliği, Birinci vazifen, Türk İstiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir` diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık meşalesiyle kurulan genç Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet ederek Türk Gençliğine duyduğu güveni göstermiştir.                              
Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Ruhuyla yetişen gençlerimizin, şehitlerimizin bize vatan kıldığı ülkemize ilelebet sahip çıkıp koruyacakları inancıyla; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 16:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER