Köyler mahalle yapıldı da ne oldu?

Köyleri mahalleye dönüştüren yasada yeni bir değişiklik daha yapıldı. Bu kez dileyen mahallelere kırsal mahalleye dönüşüm fırsatı getirildi. Ancak isteğe bırakılan başvuru konusunda tereddüt yaşayan mahalleler ve muhtarlar var. Paralı Mahallesi Muhtarı Özcan Albayrak, yeni düzenlemeyle ilgili olarak bir yazı kaleme aldı.

Köyler mahalle yapıldı da ne oldu?

Özcan Albayrak’ın yazısı şöyle:

16.10.2020 tarihinde çıkarılan ek kanun maddesi ile daha önce köy veya belde iken mahalleye dönüştürülen yerlerin durumuna göre tekrar eski statülerinin bir kısmının iadesi ile rahatlatılmaya çalışılmış.

Bu ek kanun maddesi bir gerçeği ortaya çıkartmıştır.

"Kervan yolda düzülmüyor" gelişen dünyada her abında mühendislik çalışmaları var. Hesap var, kitap var, planlama var. Eğer gelişen çağa uygun davranışlar ve planlamalar yapılmaz ise bir şüre sonra tıkanma yaşanır. İşte geldiğimiz nokta tam da bu durumdur.

Köylerimiz, beldelerimiz bir kanun maddesi ile mahalle yapıldı da ne oldu?

Köy muhtarlıktan tüzel kişiliklerini yitirdi.

Karar defterleri ellerinden alındı.

Köylülerin ortaklaşa ve ortak islerde kullandığı bağ. bahçe, bina, ekipman her şey belediyelere devir oldu. Muhtarlıklar bütçe oluşturamaz duruma getirildi.

Özetle muhtarlık müessesesi etkisiz ve yetkisiz bir hale sokuldu.

Hakikatten böyle olması mı gerekiyordu?

Hayır!

Köyler hala köy; eviyle, ahırıyla kümesiyle, bağıyla bahçesiyle, traktörüyle, ineğiyle, tavuğuyla, merasıyla, ormanıyla, hazine arazileriyle, deresiyle tepesiyle, jandarmasıyla, ormancısıyla ve bunun gibi bir sürü yasama dair olguların hiçbiri değişmedi, sadece adı değişti.

MAHALLE

Sorunlar çözüldü mü?

Hayır!

Kırsal mahalle olunca köy muhtarlıklarına tüzel kişilikten iade edilecek mi? (karar defteri ve bütçe oluşturma yetkileri) Köylerde elektrik, su, telefon gibi aboneliklerde istenen belediye olmadan ne olacak?

İmar durumları, harç vb. ne olacak?

Mera işgallerine kim bakacak?

Çöp ve temizlik işlen nasıl olacak?

Su temini ve hal bakımları nasıl yürütülecek?

Çıkan yasa vergi indirimleri sağlıyor.

Böyle bir durumda zaten ilçeye uzak olan köyler (kırsal mahalleler) belediye yönelimleri tarafından merkez mahalleler gibi hizmet alamayacaklar. Belediye yönetimi zaten az para veriyorsunuz, hem nüfusunuz az (oyunuz az) gibi nedenlerle köylere hizmet üretirken daha yavaş davranacaklardır.

(Sonuçta belediyeler oy kaygısı olan kurumlardır.)

Zaten belediyelerin ekonomik ve personel açısından ne kadar zor durumlarda oldukları ortada iken bu yasa ile ne amaçlanmıştır, anlaşılamamaktadır.

Köylerimiz, beldelerimizin idari yapısı, ihtiyaçları, yaşam şekillen ve tarzları iyi incelenmeli, örnekte» araştırılmalı. Mühendislik hesaplamaları yapılmalı ve topluma sunulmalı, tartışılmalı diyorum.

Yasadığımız çağ Kenan Çağı değil mühendislik çağıdır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 14:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hürrem yavuz
Hürrem yavuz - 5 ay Önce

Bence köylerimiz eski konumuna dönmeli,avrupa ülkelerinde bile böyle bir uygulama yok,belediye köy deki arazileri kolaylıkla satabiliyor köylerde karşı koyanda yok köyün mezarlık arazi bile satıldı neymiş belediyenin mütahite borcu varmış veya paraya ihtiyacı varmış,köy okullarını kapattılar köylerde öğretmenler her konuda halkı bilgilendiriyorlardı şimdi imamlara teslim edildi köyler imamların fikri ve zikri belli anlıyacağınız köyler karanlığa kaldı,eski hali daha iyi idi alınan kararlar köyde tartışılır uyum olursa bir karara varılırdı şimdi bizim yerimize bizim fikrimizi almadan karar veriyorlar selamlar hoşça kalın. Hürrem yavuz

Recep ali uğur
Recep ali uğur - 4 ay Önce

Muhtarımızın görüşlerine katılıyorum ben bir birey olarak bu uygulamaya gerçekten karşıyım bir gün bir tabela yaptırım bir saatte kalsa parı köyü diye yazdırıp köy girişine asacam ruyalarıma giriyor meralarımıza fındık kurutamaz hale geldik tarım il tarım ilçe bize ne verdi almaktan başka ben köyümü istıyorum 2 metre karda ben yaşıyorum bunun nimetlerinide alma hakkım vardır dıyorum selamlar

SIRADAKİ HABER