Kriz derinleşirse RORO seferleri durur

İçtaş Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem Rusya ile Ukrayna arasında baş gösteren krizin derinleşerek savaşa dönüşmesi ve ticaretin sınırlanması halinde gemi gidiş gelişlerinin durabileceğini söyledi.

Kriz derinleşirse RORO seferleri durur

Rusya ile Ukrayna arasında patlayan kriz gözleri Ukrayna-Türkiye arasında deniz yolu ile devam etmekte olan karşılıklı ticarete çevirdi. Karasu Limanı ile Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı arasındaki ihracat ve ithalatın 9 Temmuz 2019’da başladığını ve bu güne kadar sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirten Liman Müdürü Gökçen Erdem son gelişmelerle ilgili olarak Karasu Haber’e açıklamalarda bulundu.

ŞİMDİLİK SORUN YOK, AMA…

Tarafların yaptığı açıklamalara bakıldığında şu anda geniş kapsamlı bir savaş ihtimali bulunmadığı izlenimi edindiğini söyleyen Gökçen Erdem şöyle konuştu:

“Şu anda bir sıkıntı yok ama gerginliğin artması durumunda ticaretimiz aksayabilir. Bizim ticari faaliyetimiz Ukrayna ile sınırlı değil. Bu ülke üzerinden Rusya’ya geçiş yapan ihracat kalemlerimiz var. Savaş çıkarsa limandaki yüklerde önemli düşüşler yaşanabilir. Biz Ukrayna tarafını biraz daha tutuyoruz. Ticaret sınırlanırsa gemi gidiş gelişleri durur.”

HUBUBAT VE SEBZE

Gökçen Erdem Ukrayna ile olan karşılıklı ticarette alınıp satılan ürünlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Ukrayna’dan çoğunlukla buğday, mısır yağ üretilen Ayçiçek tohumu geliyor. Bunun yanı sıra başta kereste olmak üzere her türlü ürün gelebiliyor. Çocuk bezi, dondurma, ceviz, kömür; aklınıza ne gelirse… Kargo gemileriyle yüzde 90 hatta 95’i tarım ürünleri taşıyor. RORO gemilerinde TIR’larla her türlü sebze ve meyve ihracatı söz konusu.”

TURİZM HAREKETİ GÖZARDI EDİLİYOR

RORO gemilerinin aynı zamanda yolcu da taşıdığı bilgisini veren Liman Müdürü Erdem, Ukrayna’dan Karasu’ya turizm amaçlı olmak üzere 2020’de 8 bin 500, 2021’de 6 bin 500 yolcu geldiğine dikkat çekti. Bu sayıyı artırmanın mümkün olduğuna işaret eden Erdem, “İki yıldır güne kadar turizm hareketlerini canlandıracak bir girişim olmadı. Bu şaşkınlık verici bir durum. İşadamları karşı taraftaki ticaret fırsatlarını araştırabilirdi. Karşılıklı birer turizm acentesi kurulabilirdi. Karadeniz sahilleri kuzey komşularımız için tatil anlamında çok uygun. Hareket başlarsa kazanan turizm sektörü olur. Yeni yatırımların da önünü açılır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2022, 14:47

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER