Kulat: ‘Baskın seçim olabilir’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın attığı son adımları değerlendiren MAK Danışmanlık Şirketi sahibi Mehmet Ali Kulat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı son ekonomik adımların bir baskın seçim işareti olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Kulat: ‘Baskın seçim olabilir’

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü akşamı açıkladığı ekonomik tedbirler sonrasında gözler kamuoyu araştırma şirketleriyle siyaset bilimcilerin değerlendirmesine çevrildi.

DW TÜRKÇE’YE KONUŞTU

MAK Danışmanlık Şirketi sahibi, kamuoyu araştırmacısı Mehmet Ali Kulat, DW Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, yeni ekonomik kararların muhalefetin yüksek döviz kurlarını işaret ederek, "Türkiye yönetilemiyor" eleştirilerinin yükseldiği bir döneme denk geldiğine dikkat çekti. Kulat, "Bir süredir tamamen kontrolsüz gelişen döviz fiyatları ve piyasanın sahipsiz görünümü muhalefete ciddi bir alan açmıştı. Muhalefet sahada ciddi bir şekilde ‘Türkiye'de yönetici yok. Yönetim yok. Ekonomi tamamen başıboş' izlemini oluşturuyordu. Bu algı da ciddi şekilde toplumda karşılık bulmuştu" dedi.

ZORUNLU AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonominin yönetiminde tek karar ve söz sahibi olduğunun altını çizen Kulat, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiyi doğrudan yönetiyor ve belli ki bu süreçte boş durmamış, Türk Lirası mevduatlarını döviz karşısında nasıl koruruz diye bir sistem geliştirmiş. Erdoğan dövize çevrilebilir mevduat sistemi Türkiye’yi bir baskın seçime götürme yolunu açabilecek bir ihtimalin kapısını aralayabilir” yorumunda bulundu.

MART’TA SEÇİM OLABİLİR

Kulat açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi: "Erdoğan, üç-beş ay süren bir istikrar çıkartabilirse buradan, emeklilere ve memurlara enflasyonun üstünde bir maaş zammı verebilirse tıpkı 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunu, 15 Temmuz darbe girişimini savuşturmasını topluma bir başarı olarak lanse ettiği gibi şimdi de ekonomik kurtuluş savaşını kazandığı imajı verebilir. Türkiye; baskından da baskın Mart’ta bir seçim görebilir."

SEÇİM KANUNU NE OLACAK?

Kulat’ın erken seçim olabilir şeklindeki yorumu siyaset bilimcileri arasında farklı şekillerde değerlendirildi. Bazı analistler Cumhur İttifakı’nın bir süredir seçim barajı üzerinde çalışmalar yaptığını hatırlatarak, özellikle seçim barajının düşürülmesi yönünde yapılacak bir değişik durumunda, bunun bir yıldan önce sandığa gidilmesinin önünde engel oluşturacağına dikkat çekiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 18:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER