Kutuplar ısınıyor felâket yaklaşıyor!

Uzmanlar Antarktika’nın doğusunda son günlerde mevsim normallerinin 30 derece üzerinde sıcaklıklar ölçüldüğünü duyurdu. Ortak görüş şu: ‘Son yıllarda artan kıyı erozyonları denizlerdeki su seviyelerin9in yükselmesine bağlı olabilir.’

Kutuplar ısınıyor felâket yaklaşıyor!

Güney Kutbu'nda, 3 bin metre yükseklikte bulunan araştırma istasyonu Dome Concordia’da uzmanlar geçtiğimiz günlerde 11,5 ile bir rekor sıcaklık ölçümü yapıldığını duyurdu. Meteo France kuruluşundan meteorolog Etienne Kapikian, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Eksi 11,5 derece bu bölgede tüm zamanlarda ölçülmüş en yüksek sıcaklığıydı. 17 Aralık 2016’da buradaki ısı eksi 13,7; 12 Mart 2013’te de eksi 16 derece oldu” açıklamasında bulundu.

Meteo France’dan bir başka uzman Gaetan Heymes de Antarktika’nın doğusundaki bu ılıman havanın buzdan kıta için "tarihi bir olay" olduğunu söylüyor.

KÜRESEL ISINMA İŞARETİ

Antarktika'da yaşanan bu sıcak hava dalgasının küresel ısınmanın bir sonucu olup olmadığı konusunda kesin veriler bulunmamakla birlikte uzmanlar sıcak dava dalgalarının sıklaşması ve yoğunluğunun da artmasının küresel ısınmanın işareti olduğunu kaydediyor. Ölçümler, kutuplardaki ısınmanın gezegenin başka bölgelerinden çok daha hızlı görüldüğünü ortaya koyuyor.

KIYI EROZYONUNU TETİKLER Mİ?

Bu sonuca göre tüm dünya denizlerinde suyun giderek yükselmesi kaçınılmaz. İç deniz olsa da Karadeniz’de de boğazlardaki su sirkülasyonu nedeniyle bileşik kaplar gerçeğinde olduğu gibi aynı sorunun yaşanması olağan bir durum olarak kabul ediliyor. Son yıllarda yaşanan kıyı erozyonunun nedenlerinden birinin de bu olduğunu düşünenler az değil.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 15:15

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER