Lokantaların paket servisi saatlerinde değişiklik

Hangi işyerleri paket servis yapabilecek? 18-20 yaş arası gençler seyahat edebilir mi? Online satış firmalarının dağıtım yapabileceği saatler hangileri...

Lokantaların paket servisi saatlerinde değişiklik

İçişleri Bakanlığı, lokantalar ile ilgili aldığı yeni kararı açıkladı ve sıkça sorulan soruları cevapladı.

İçişleri Bakanlığı, Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri hakkında sıkça sorulan sorulara cevap verdi. Bakanlık, aldığı yeni karara göre, lokantaların hafta içi ve hafta sonu saat 10.00 ila 00.00 arası paket servis yapabileceğini belirtti. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ONLİNE SİPARİŞLER

- Vatandaşlarımızın dışarıya çıkma ihtiyacını/zorunluluğunu azaltması açısından önemli bir role sahip olan online satış firmalarının servis/dağıtım yapabilecekleri saat aralığı, vatandaşlarımızın bu yöndeki talepleri doğrultusunda hafta içi ve hafta sonlarında 10.00-24.00 saatleri olarak belirlenmiştir.

- Lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi yerler, hafta içi ve hafta sonlarında 20.00-24.00 saatleri arasında paket servis yapabileceklerdir.

DAĞITICI, KURYE VB.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde servis/dağıtım faaliyetlerinde olanlar (dağıtıcı, kurye vb.) bu durumu belgelemek ve sadece yaptıkları işle ilgili güzergâhlarla sınırlı kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır.

18-20 YAŞ ARASI GENÇLERİN ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERİ NASIL OLACAK?

- Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası gençler, sadece şehirlerarası toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla tek başlarına ailelerinin bulunduğu yere seyahat edebilirler.

- Genelgede belirtilen “Zorunlu Durumların” varlığı halinde, 18-20 yaş arası gençler, ilgili Valilik/Kaymakamlıktan seyahat izin belgesi almak ve sadece toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla şehirlerarası seyahat edebilirler.

- Bu durumların dışında 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında ebeveynleri/veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 17:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER