Maden Deresi dünyaya açılacak

Büyükşehir Belediyesi, yılbaşında devraldığı Maden Deresini iç ve dış turizme açmak için ilk adımları atıyor. 30 kilometrelik parkurdaki ilk çalışma için ihale yapılacak. 

Maden Deresi dünyaya açılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2019 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Doğal Sit Alanı ilan edilen Karasu ile Kocaali ilçeleri arasındaki Maden Deresi için harekete geçmişti.

Doğal güzellikleriyle cennetten bir köşeyi andıran Maden Deresi için yılın ilk günlerinde Orman Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapıldı.

Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen Maden Deresi Mesire Alanı üzerinde bulunan yapıların tadilatı için de hafta sonunda bir ihale ilanı yayınlandı.

ÖNCE MEVCUT YAPILARA TADİLAT

Basın İlan Kurumu (BİK) resmi ilan portalında yayınlanan ihale ilanına göre 186 m² Kır Kahvesi, 52 m² Büfe ve 42 m² WC'nin tadilatı yapılacak. İhale 18 Nisan Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığında açık ihale usulü ile gerçekleşecek. İhaleye konu işin yer tesliminden sonra 60 gün içerisinde tamamlanması şartı bulunuyor.

BAŞKAN YÜCE’NİN AÇIKLADIĞI HEDEF

13 Ocak’ta Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol imza töreninde konuşan Başkan Ekrem Yüce, Maden Deresine yönelik hedeflerini şu sözlerle açıklamıştı:

"Alanda toplam 230 metre uzunluğunda dört adet doğal mağara bulunmaktadır. Bin 812 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru, çeşmeler, dinlenme yerleri, bin 582 metre uzunluğunda ahşap korkuluk alanları planlanmıştır.”

NELER YAPILACAK?

Büyükşehir Belediyesi çalışmaları ile eko turizm alanı hayata geçirildiğinde dağcılık ve dağ sporlarına imkân sağlanacak, yöre işletmecileri ve halk bilgi sahibi olacak, dağ rehberliği ve yürüyüş liderliği oluşacak, yürüyüş parkurları belirlenerek bir harita çıkarılacak. Belgesi olmayan kişiler rehberlik yapamayacak, otopark sorunu yaşanmayacak, çevre temizliği ve ihtiyaçlar karşılanacak, kaçak turlar yapılamayacak, denetim eksikliklerine yer verilmeyecek. Günübirlik yapılan ziyaretlerin konaklamalı ziyarete dönüşünü sağlayacağız. Böyle bir cennet vadinin dönüşümü için kollarımızı sıvadık. Burayı turizmin merkezi yapacağız."

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 15:20

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER