Meclisin tansiyonu yükseldi

Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısı gergin bir havada gerçekleşti. Başkan Sarı’nın Mayıs ayı toplantısında kendisine yönelik eleştirilerini yanıtlayan BBP’li üye Mehmet Çatalbaş’ın konuşması tartışmaları beraberinde getirdi. Başkan Sarı bundan sonra iftira niteliği taşıyan suçlamalar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Sabri Aslanbay da yeşil alana inşaat yaptığı iddiasını sert bir dille reddetti.

Meclisin tansiyonu yükseldi

   Karasu Belediye Meclisi’nin Haziran ayına ait olağan toplantısı Salı günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde yapıldı. 4 maddelik gündeme geçmeden önce söz alan BBP’li üye Mehmet Çatalbaş, bir önceki ay yapılan ve kendisinin katılmadığı toplantıda Başkan İshak Sarı’nın şahsına yönelttiği eleştirilere yanıt verdi. Başkan Sarı’nın 4 dakika konuşma süresi olduğu şeklindeki uyarısı ile sözlerine başlayan Çatalbaş, çalışma yönetmeliğinde 10 dakikalık süre hakkı olduğunu iddia etti.

‘O SÖZLERİ İADE EDİYORUM’

   Çatalbaş konuşmasının başında, Mayıs ayı toplantısında Başkan Sarı’nın kendisine yönelik çirkin ve hakaret dolu sözler sarf ettiğini belirterek “Bu sözleri size nazikâne iade ediyorum” dedi. 47 yıllık vergi mükellefi, esnaf ve tüccar olduğunu söyleyen Çatalbaş, hiçbir hükümet döneminde, vergi, Bağ-Kur, sicil affı gibi çıkartılan aflardan yararlanmadığını kaydetti. Çatalbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

   “45 dakikalık eleştirilerinize, verdiğiniz 4 dakikalık sürede yanıt verilmesi mümkün değil. Ben yaptığım basın toplantısında iftira ve hakaret etmedim. Sizin de meslektaşınız olan avukatlara incelettim, ahlaka aykırı ve hakaret içeren bir şey yok dediler. Ben millet adına soruyorum. Bunları sormasan görevimi yapmamış olurum. Sizinle şahsi bir sorunum olamaz. Siz önce hakkı öğrenin, sonra kimin haklı olduğunu öğrenirsiniz. Evleri camdan olanlar başkasının camını taşlamasın. İftira ve yalan olunca dengenizin bozulduğunu söylüyorsunuz. 2.840 kişiye ceza kesilmiş, belgesi burada. Araçlara kesilen sayı 2.808. Bu cezaların tümü usulsüzdür.”

‘PARASINI BEN ÖDEDİM’

   2019 seçimleri öncesinde BBP olarak düzenledikleri yemeğin parasını kendi cebinden ödediğini anlatan Çatalbaş, Sanayi Sitesi’nde de yüzlerce kişiye yıllarca iftar yemeği verdiğini  ve pek çok organizasyonda da ödemeyi kendisinin yaptığını ifade etti. Çatalbaş, Kocaali Kirazlı Mahallesi’ndeki beton yol konusundaki eleştiriyi de “Sizden önceki belediye başkanı söz vermişti. Hepiniz bilirsiniz ki o başkan herkese söz verir ve hiçbir şey yapmazdı. Oradaki betonu da vatandaşlarla birlikte biz aldık. Faturaları elimde” dedi.

‘YANIT VERMEDİNİZ’

   İşten çıkarılanlara da değinen BBP üyesi Çatalbaş, görevine son verilen 60 kişinin yerine alınanlar konusundaki soruya yanıt alamadığını öne sürdü. Çatalbaş, metalik malzemenin yol altyapısı olduğu konusunu bildiğini belirterek, “Bu iş için belediyeye iş makinesi alınmıştı. Ona yaptırsaydınız fazladan 3 milyon lira maliyet olmazdı” şeklinde konuştu.

KALDIRILAN YEŞİL ALAN KONUSU

   Mehmet Çatalbaş, yeşil alandan çıkarılan yer olup olmadığı konusundaki soru önergesi için de şunları söyledi: “Önergem ahlak dışı olarak nitelendi. Verilen yanıt da manidar. 2019 yılı itibarıyla yeşil alandan çıkarılan parsel olmadığı belirtilmiş. Ben tarih sınırı koyarak sormadım. Öncesi, daha öncesi ve hatta daha eski tarihleri kastettim. 2008 imarında 434 ada yeşil alan görünüyor. Konuyla ilgili olarak arsa sahibi beni aradı ve mahkeme kararıyla imar değişikliği olduğunu söyledi. Buna sözüm yok. Ancak şu ana kadar söz verdiği halde bu karar bana ulaşmadı. Ayrıca bu karar da yetmez. Değişiklik için meclis kararı gerekir. Varsa açıklayın, bu şaibe ortadan kalksın. Benim o arsa sahibi ile bir husumetim yok. Bana bu bilgileri sizin çalışma arkadaşlarınız veriyor. Ben diyorum ki, hangi zamanda olmuşsa olmuş. Mahkeme ve meclis kararları tarihleriyle birlikte açıklansın.”

‘AKP’DEN TEKLİF GELDİ’

   Geçmiş dönemde Ak Parti’ye geçmesi için yönetimden teklifler geldiğini iddia eden Mehmet Çatalbaş  “Ben nazikçe teşekkür ettim. Hiçbir zaman böyle bir talebim olmadı. Bu konuda sizi yanıltmışlar” ifadelerini kullandı. Siyaset yaptığı dönemlerde, Karasu ve civarındaki köylere birçok hizmetleri olduğunu hatırlatan Çatalbaş konuşmasını “Sayın Başkan, hizmetlerinizi takdir ediyorum. Yol, asfalt ve benzeri hizmetleri yapmak göreviniz. Esas hizmet Karasu’ya üniversite getirmek. Kanal projesini programa koydurmak. Şunu da söylemeden geçemiyorum. Kestanepınarı sağlık ocağı önünde siz kısa pantolonla oyun oynarken ben o sağlık ocağı ile okulu yaptırıyordum” diyerek tamamladı.

‘YANLIŞ ANLAŞILAN HUSUSU DÜZELTİYORUM’

   Çatalbaş’tan sonra konuşan Belediye Başkanı İshak Sarı, bir önceki toplantıda dile getirdiği eleştirilerde yanlış anlaşılan bir hususu düzeltmek istediğini belirtti. Başkan Sarı, “Benim konumun muhatabı meclis üyesi Sayın Mehmet Çatalbaş’tır. Tüm Çatalbaş sülalesi ile bir derdim yok. Kendisiyle de bir husumetim yok. Derneğe yanlış aksettirme söz konusu. Ben Sayın Çatalbaş’ın siyaset tarzından söz etmiştim. Derdimiz siyasetin düzgün yapılması. İş yapacaksak düzgün yapalım. İddia eden bunu ispatlamak durumundadır. Buradaki daire müdürlerine söylüyorum. O yeşil alanla ilgili tüm bilgileri Sayın Çatalbaş’a verin. Bizim dönemimiz yeşil alan ve hazine alanlarını koruma mücadelesiyle geçiyor” dedi. Başkan Sarı, bundan sonra bu tip gerçek dışı iddialara, yalan ve iftiralara yanıt vermeyeceğini ve Cumhuriyet Savcılığı’na iftira ve hakarettin suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Sarı sözlerini “Ben eski belediye başkanları tarzında siyaset yapmıyorum. Son cümlem şöyle olsun, boş tenekenin sesi çok çıkar” diye noktaladı.

‘İDDİASINI İSPATLAMALI’

Konu hakkında söz alan AKP’li üye Sabri Aslanbay da tartışmaya konu arsayı aldığında meclis üyesi olmadığını ve arsanın yeşil alandan mahkeme kararıyla çıkarılarak yeniden düzenlendiğini söyledi. Aslanbay, “Ben kendisini aradım ve durumu açıkladım. Kendisi de biliyor; orası 2008 revizyonunda yeşil alandan çıkarıldı. 2012’de paftaya işlendi. Mehmet Çatalbaş iddiasını ispatlamak durumundadır, ya da özür dilemelidir” şeklinde konuştu.

Meclis bu konuşmaların ardından gündemindeki konuları görüşerek oy birliği ile kabul etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 15:40

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER