Normalleşme bize hayal!

Normalleşme sürecinde her il kendi durumunu görerek tedbirleri değerlendirecek. Açıklanan listede Sakarya yüksek riskli grupta yer alıyor ve normalleşmenin başlayacağı mart ayında şansı yok denilecek kadar az görülüyor.

Normalleşme bize hayal!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın illerdeki kademeli normalleşme sürecine vaka durumuna göre, kentteki yetkililerin karar vereceğini açıklamasının ardından bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda normalleşme sürecinin, 1 Mart itibarıyla belirlenen kriterler çerçevesinde başlayacağını söyledi. Her il kendi durumunu görerek tedbirleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanların kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak. Açıklanan listede Sakarya yüksek riskli grupta yer aldı.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?

İller vaka sayılarının nüfuslarına oranı doğrultusunda:

Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller “düşük riskli“,
Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller “orta riskli“,
Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller “yüksek riskli“,
Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.
Düşük riskli iller “mavi“, orta risk “sarı“, yüksek risk “turuncu“, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterilecek.

SAKARYA YÜKSEK RİSKLİ

Sakarya son açıklanan koronavirüs vaka tablosuna göre yüz binde 76,77'lik vaka sayısıyla yüksek riskli iller arasında yer alıyor. Normalleşmenin başlayacağı mart ayında risk grubuna göre Sakarya’nın, normalleşecek illere göre şansı yok denilecek kadar az görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 20:01

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER