Normalleşme takviminin detayları neler?

Normalleşme takvimine ilişkin detaylar paylaşan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, belli kriterler üzerinden her ile puan verileceğini, belli bir puanın üzerinde olanların aşama aşama normalleşeceğini söyledi.

Normalleşme takviminin detayları neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün "Mart ayında normalleşmeye geçiliyor" açıklaması yaptı. Bu açıklamayla merak konusu olan ‘normalleşme’ takvimine ilişkin detaylar paylaşan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Şu anda Bilim Kurulumuz, Toplumda Salgın Yönetimi Alt Kurulu üyesi olan hocalarımız bir gösterge üstünde çalışıyor. Bu göstergenin çeşitli alt belirteçleri olacak. İllere 4 kritere göre puan verilecek. Bu toplamda belirlenecek puana göre, salgının ilgili yerleşim yerlerindeki artma, sabit seyretme veya azalma durumları göz önünde bulundurulacak” dedi ve bu kriterleri şöyle sıraladı:

HER İL 4 KRİTER ÜZERİNDEN PUANLANACAK

1- İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları;

2- Testte pozitiflik oranları;

3- Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu;

4- İllerdeki aşılama durumu.

KISITLAMALAR GERİ GELEBİLİR

“Azalma eğilimindeki illerde kısıtlamaların aşama aşama gevşetilmesi (sokağa çıkma yasakları, kafe, restoranlar ve kıraathanelerin açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gibi) söz konusu" olacağını belirten Kayıpmaz, “Belirli aralıklarla yapılacak değerlendirmelerde bir artış eğilimi olması halinde, kısıtlamaların yeniden arttırılması gündeme gelebilecek” diye konuştu.

SAKARYA 20'İNCİ SIRADA

Sağlık Bakanı Koca'nın ilk kez paylaştığı haftalık ortalama vaka sayıları tablosuna göre Sakarya 20’nci sırada... 1 milyon 42 bin 692 nüfuslu Sakarya’da haftalık vaka sayısı ortalama 800 olurken, günlük vaka sayısı 114 olarak kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 10:53

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER