O kesintiler iade edilecek

Çiftçiye verilen destek ödemelerinden yapılan usulsüz vergi kesintilerinin iadesi için yapılması gereken başvuruların süresi 31 Aralık’ta sona eriyor...

O kesintiler iade edilecek

   Şanlıurfalı dört çiftçi, devletten aldıkları destekten yüzde 4 oranında vergi kesilmesi üzerine Şanlıurfa Vergi Mahkemesi’ne dava açmış ve bu kesintilerin iadesini istemişti. Mahkeme bu talebi reddedince çiftçiler Danıştay’a başvurmuştu.

Danıştay Üçüncü Dairesi tarafından yapılan incelemede, “Çiftçilere tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, alan bazlı olarak yapılan mazot ve gübre desteği ödemesinin doğrudan gelir desteği mahiyetinde olduğu ve bu tür kesintilerin hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmasıyla birlikte çiftçiye geri ödeme yolu açıldı.

FORM DOLDURULACAK

Danıştay’ın kararı sonrası Maliye Bakanlığı iade için harekete geçti. Edinilen bilgilere çiftçilerin iade alabilmesi için muhtarlıklara gönderilen geri iade formunu doldurup Vergi Dairesi’ne başvuru yapması gerekiyor. Son başvuru tarihinin 31 Arılık 2021 olduğunu söyleyen İncilli Mahallesi Muhtarı Mehmet Zeki Avcı, “Muhtarlar olarak çiftçilere bu konuda her türlü yardımı yapıyorduz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 17:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER