O tesisi niye yıktırdınız?

O işletme Karasu’da kaliteli hizmete örnek olan bir yerdi. İddia ediyorum; ABD’nin yeni başkanı Joe Biden dâhil dilediğiniz yabancı konuğu ağırlayın, en kaliteli servis hizmetini verecek bir yerdi.

O tesisi niye yıktırdınız?

Biz bu ilçede yıllardır ‘turizm yatırımı gelsin de nasıl gelirse gelsin’ makamında nutuklar attık.

Sapanca’ya özenerek 5 yıldızlı otel çağrıları yapıp muhtemel (ve tabi ki hayalimizde canlandırdığımız) taliplere teklif etmek üzere Hazine arazileri belirledik.

Hem de bedava faslından! (Sonra tümünü konut yapılmak üzere yok pahasına sattık ya, neyse!)

Açık söyleyeyim. Bizim aslında turizm diye bir derdimiz yok!

Biz turizmi ve dolayısıyla bu hizmetin gerektirdiği kaliteyi hiçbir zaman içselleştirmedik. Sezonluk kazançlara fit olduk!

Pansiyonculuğu bile beceremeyen bir anlayışın, çok yıldızlı oteli talep ediyor görünmesi fanteziden başka bir şey değildi.

Sonuç ortada… 50 yıldır ‘Turizm ilçesiyiz’ diye babalandığımız Karasu’da beş yıldızlı otelimiz yok. Daha alt yıldızlı oteller ise kapısına kilit vurmuş durumda.

Burada bir anımı anlatmak isterim.

Karasu Limanı’nın hizmete girdiği yılın Temmuz ayında, Sözcü Gazetesi’nden arayıp limandan ilk ihracat programı dolayısıyla düzenlenecek ve 200 civarında ihracatçının katılacağını törene davetli bir grup gazetecinin kalabileceği bir otel için referans istemişlerdi.

Ben de bu iş için uygun otellerin isimlerini verdim.

Bir süre sonra yeniden arandım ve internet ortamında araştırdıkları tellerden otelden birini tercih ettiklerini belirterek iki gecelik yer ayırmamı istediler. Hemen söz konusu otele gidip rezervasyonu yaptırdım.

Ancak beni arayan gazeteciye şu soruyu da sordum:

“-Törene katılacak işadamları neden rezervasyon yaptırmıyorlar, günübirlik mi gelecekler?”

Aldığım yanıt şuydu:

“-Onlar Sapanca’daki otellerde kalacaklar…”

Neden Karasu değil de Sapanca?

Soruyorum; bu ilçede Sapanca’da kaç adet 5 yıldızlı otel olduğunu bilen var mı? Veya öğrenip de nedenlerini sorgulayan…

Limandaki tören programı o günlerde meydana gelen bir terör olayı dolayısıyla ertelendi. Bana da iptal etmek zorunda kaldığım rezervasyon nedeniyle otel yöneticilerinin neredeyse hakarete varan sitemlerini sineye çekmek düştü.

Geldik bu güne…

Karasu sahilinde Doğu Karadeniz Caddesi’nin en doğu ucunda bir kafeterya vardı. Yaklaşık olarak üç dört yıldır hizmet veriyordu…

Geçtiğimiz günlerde önünden geçerken dikkatimi çekti; sökülerek kaldırılmış, geriye iskeleti kalmış!

Öğrendiğime göre söz konusu tesis imar planında park olarak görünen alana yapılmış.

Peki, kaçak mıydı?

Hayır!

Bir önceki belediye yönetimi ile kiralama sözleşmesi yapıldığını herkes biliyor. Yıkım gerekçesi, belediyenin başlattığı sahil projesi…

Tesisin kaldırılmasının haklı olup olmadığını tartışmıyorum. Sahil Projesi’ni de destekliyordum. İşletme sahibi direnmeden yıkımı kendi gerçekleştirdiğine göre ortada bir sorun yok denilebilir.

Hayır, bence var…

Sözünü ettiğim işletmenin sahibini tanımam. Kafeye gitmişliğim 5 seferi geçmez. O da davetli olduğum veya zorunlu olarak katıldığım bazı toplantılar nedeniyledir.

Ama açıklıkla söyleyeyim. O işletme Karasu’da kaliteli hizmete örnek olan bir yerdi. İddia ediyorum; ABD’nin yeni başkanı Joe Biden dâhil dilediğiniz yabancı konuğu ağırlayın, en kaliteli servis hizmetini verecek bir yerdi..

Paspallık ruhumuza işlemiş ya bir kere. Dünyanın en kaliteli kumuna sahip sahilimize kondurduğumuz eciş bücüş büfeler bize yetiyor olmalı.

Bitirirken bir kez daha sorayım…

O kafeyi niye yıktırdınız?

‘Orasını kaldırmadan bize dokunamazsınız’ diyenlerin direncini kırmak için mi?

Açıklayın, herkes öğrensin.

Siz haklı çıkın, ben mahcup olmaya hazırım!

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 23:17

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Celal şen
Celal şen - 9 ay Önce

Çok güzel özetlemiş. Yüreğine sağlık.

sabri reyiz
sabri reyiz - 9 ay Önce

Sahilini, plajındaki kumunu koruyamayan, sahile çıkan sokakları bakımsız, toz-toprak içinde bırakan belediye mi? Belediyecilik vizyon ister. O da bizde yok. Bu vizyonsuzlukla Karasu asla turizm kenti olamaz.

SIRADAKİ HABER