Ölme Karasulu ölme, 2029’da demiryolu gelecek!

2013 yılında tamamlama hedefiyle başlatılan Arifiye-Karasu Demiryolu Hattı Projesi için belirlenen yeni hedef 2029 olarak açıklandı. Projede yer alan Bartın etabı önümüzdeki 30 yılın hedefinden çıkarıldı.

Ölme Karasulu ölme,  2029’da demiryolu gelecek!

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca hazırlanan 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı'nda Sakarya'yı ilgilendiren kara ve demiryolu projeleri belli oldu. Buna göre Arifiye - Karasu demiryolu hattı projesinin 2029'a kadar tamamlanacağı açıklandı. Ancak projenin başından beri yer alan Karasu - Bartın etabına önümüzdeki 30 yılın hedeflerinde yer verilmediği belirlendi. 

2013 HEDEFİ TUTMADI HEDEF 2029

Bakanlığın Türkiye genelindeki ulaştırma ve lojistik ağlarını geliştirmek amacıyla 2029, 2035 ve 2053 yıllarına göre senaryoların yer aldığı ana planda Sakarya'da yıllardır beklenen ve giderek yılan hikâyesine dönen Arifiye - Karasu demiryoluna ilişkin dikkat çeken bilgi yer aldı.

Buna göre 2011'de ihale süreci tamamlanan, yapımına başlandıktan sonra 2021 ve 2017'de 2 kez başlanarak bırakılan, tam anlamıyla yılan hikâyesine dönen Arifiye - Karasu demiryolu hattı 2029 yılına kadar tamamlanacak.

1 MİLYAR 145 BİN TL BUHARLAŞTI

2011 yılında 320 milyon TL’ye ihalesi yapılan ve 2013 yılında tamamlanacağı açıklanan Arifiye-Karasu demiryolu altyapı inşaatı, zemin sıvılaşması gerekçesiyle durduruldu. Ancak işin yüzde 16’sı tamamlanabildiği halde yüklenici firmaya paranın tamamı ödendi.

Bakanlık ile yüklenici firma arasında yapılan pazarlıklar sonucu 825 milyon liralık yeni bir ödenek daha çıkarıldı ve yeni hazırlanan hak edişlerle firmaya ödendi. İnşaatta bir ilerleme sağlanamadığı gibi Karasu batı girişinde bulunan köprü, trafiği engellediği gerekçesiyle ve mahkeme kararıyla yıkıldı. Sular içinde kalan birçok köprü ayağı demir filizleri de oksitlenerek dayanıklılığını yitirdi.

PROJE ÜZERİNE PROJE

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından projenin 2018 yılında yapılan proje revize ihalesini kazanarak işe 2019'da başlayan İtalyan RPA S.R.L. firmasının, hazırlanan yeni projeyi Genel Müdürlüğe 2020 yılında teslim edeceği duyurulmuştu. Ancak bu firmaya da yüklü miktarda paralar ödenmesine rağmen geride kalan sürede gelişmelerle ilgili yeni bir duyuru yapılmadı.

LİMAN VE OSB'LERİ DEMİR YOLU AĞINA BAĞLAYACAK

Arifiye'den başlayıp Karasu limanına bağlanması planlanan Karasu Demiryolu projesi, Sakarya ekonomisinin geleceği için büyük önem taşıyor. Özellikle Sakarya'da bulunan fabrika ve sanayi tesisleri için büyük bir kolaylık olan proje ile, Karasu Limanı daha işlevsel hale gelecek.

Projede Arifiye'deki 1. OSB ve Söğütlü'deki 3. OSB ile Ferizli ve Karasu OSB'lerin lojistik çalışmalarında büyük bir yükü ortadan kaldırırken, Karasu Limanı üzerinden yapılacak ihracatları da büyük boyutlara taşıyacak.

TOYOTA İÇİN İSTASYON

Proje kapsamında istasyonlardan biri de Sakarya ekonomisinin dinamosu olan Sakarya 1.OSB içerisinde yer alacak. Bu istasyon, Organize Sanayi Bölgesinde konuşlu firmalar kadar Toyota fabrikasına da hitap edecek. Halen ihracat çalışmalarında liman ihtiyacını Kocaeli'den karşılayan Türkiye'nin en büyük ihracat yapan firmalarından olan Toyota, Karasu Demiryolu bağlantısı ile Karasu Demiryolunu aktif bir şekilde kullanma alternatifine de sahip olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Yatırımları Bakanlığı’nın gelecek 30 yıl planlamasında yer bulamayan demiryolu hattının Karasu’dan itibaren Bartın'a kadar uzanarak Akçakoca, Ereğli, Çaycuma ve Bartın Limanlarını birbirine bağlaması planlanıyordu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 15:44

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 2 ay Önce

2053 e kadar yapılmasa 2071 de kesin yapılır. Telaşa mahal yok. Şunun şurasında kaç yıl kaldı ki?

SIRADAKİ HABER