Özkoç: Hürriyet’in sorununu Türkiye gündemine taşıyacağım

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya milletvekili ve partinin grup başkanvekili Engin Özkoç, taş ocağı açılmak istenen Karasu Hürriyet Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştu. Özkoç halka ait orman niteliğindeki mera alanında ocak yerine olsa olsa yaşlılar için huzurevi yapılabileceğini söyledi.

Özkoç: Hürriyet’in sorununu Türkiye gündemine taşıyacağım

Özkoç, beraberinde CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Karasu İlçe Başkanı Av. Aykut Süt, bazı ilçe yöneticileri ve ilçe basınıyla 11 Şubat Perşembe günü Hürriyet Mahallesi’ne ait mera alanında vatandaşlarla buluştu. Mahalle Muhtarı Cumhur Özkan ve vatandaşlarca karşılanan CHP heyeti Muhtar Özkan’dan taş ocağı açılması girişimiyle ilgili olarak yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi aldı.

KALP GÖZÜYLE BAKILMALI

Buna benzer durumlarla Sakarya milletvekili olduğu günden beri defalarca karşılaştığını belirten Engin Özkoç, bir başka örneğin Darıçayırı’nda kurulmak istenen çimento fabrikası olduğunu hatırlattı. Bir şeyin yapılmasına karar verilmeden önce  gönül ve kalp gözüyle bakmak gerektiğini kaydeden Özkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Göz ve kalp bakışı birleştiğinde bu ağaçların ve bu güzelliğin gelecek nesillere kalacağını görürsün. Şimdi buraya taş ocağı olur mu? İlla bir şey yapılmak isteniyorsa gelin yaşlılar için huzurevi olsun. Veya burayı turizm alanı ilan edelim. Yöre halkının kültüründen ve yiyeceğinden, içeceğinden, temiz havasından yararlanılsın.

ÇED RAPORU GEREKİR

Söz konusu ocak için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun gerekmediği şeklinde görüşler olduğunu hatırlatan Özkoç daha sonra şunları söyledi: “Efenim neymiş, ÇED için arazi belirli bir büyüklüğün üzerinde olmalıymış. İlla para kazanacaklar ya, ocak açılacak araziyi küçük tutup ÇED engelini aşmak istiyorlar. Sen dar bir alanda yapacağın çalışmayla tüm araziye zarar veriyor musun vermiyor musun? Dengeyi bozuyor musun bozmuyor musun, ona bakmak lazım.”

TÜRKİYE’NİN SORUNU

Bu konunun ülke genelinde yaygın bir sorun halini aldığını öne süren Özkoç “Bu sadece Karasu’nun Hürriyet bölgesinin sorunu değil” diye konuştu. Özkoç bölgede çok sayıda kaynak suyu bulunduğu bilgisi aldığını belirterek Sapanca’da yaşananları örnek verdi ve şöyle dedi: “Sapanca’ya 25 su fabrikası kuruldu. Sonra da otoban ormanların içinden geçirildi. Ardından ormanlar konut alanına çevrildi. Bu bölge de aynı duruma gelmesin.”

VALİ’YE SELAM

Engin Özkoç, “Ben buradan Sayın Vali’me selam göndereyim. Geldiği günden beri Sakarya’nın doğal güzelliklerini sosyal medyadan tüm Türkiye’ye duyurmaya çalışıyor. Böyle bir güzelliği, bu kadar gerçekten doğal bir harikayı bir taş ocağına feda etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü onun duruşuyla burada alınan karar birbiriyle örtüşmüyor. O yüzden bir samimiyet testinden de geçilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘YANINIZDAYIZ’

Özkoç konuşmasını şöyle tamamladı: “Size söz veriyorum. Bu konuyu hem Sakarya’nın gündemine il başkanımızla beraber,  yapacağım basın toplantısında Hürriyet’in adını Türkiye gündeme taşıyacağım. Bunun için gerekli mücadeleyi vereceğim. Yakında İl Başkanımız milletvekillerini buraya davet edecek. Davet edilen milletvekillerinin arasında çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız da olacak inşallah. Onunla birlikte bir kere daha bunun Türkiye’nin gündemine oturmasını sağlayacağız.

PARALI ZİYARETİ

Engin Özkoç ve beraberindeki CHP heyeti, daha sonra Paralı Mahallesi’ne geçti. Özkoç burada vatandaşlarca kurulan fındık işleme tesisinde incelemede bulunarak kooperatif başkanı Özgür Uğur ile mahalle muhtarı Özcan Albayrak’tan bilgi aldı. Tesisi çok beğendiğini söyleyen Özkoç “Kendilerini kutluyorum. İnşallah burada işlenen fındık ürünlerinin pazarlanmasında da benzer bir başarıya imza atılır” diye konuştu. Özkoç ayrıca mahalle halkının talebi olan yol sorunu ile eski okulun kültür evi olarak düzenlenmesi konusunda da kişisel olarak çaba göstereceğini ifade etti.

Engin Özkoç Paralı programı sonrası bir süre önce rahatsızlık geçiren gazeteci Ahmet Şen’i Darıçayırı’ndaki evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti ve ardından Sakarya’ya döndü.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 12:28

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER