banner192

Pandemi gölgesinde kutlama

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Yeni Mahalle’de düzenlenen törenle kutlandı. Deniz Bayramı, salgın süreci nedeni ile önceki yıllarda olduğu gibi renkli görüntülere sahne olmadı.

Pandemi gölgesinde kutlama
banner197

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94. yılı pandemi nedeni ile bugün düzenlenen törenle kısıtlı olarak kutlandı. Liman Başkanlığınca sağlanan deniz vasıtası ile Yeni Mahalle’den denize açılan protokol üyeleri deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktılar.

Kaymakam Aziz Mercan, Belediye Başkanı İshak Sarı, Emniyet Müdürü Hakan İzmir, Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Tevfik Altunel, Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Liman Başkanı Ahmet Akalan’ın katıldığı törende, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94. yılını kutlayan Kaymakam Mercan, ‘’Bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle anar, saygılarımı sunarım’’ dedi.

Günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Liman Başkanı Ahmet Akalan, ‘’Bu yıl pandemi dolayısı ile bu günü kısıtlı olarak kutlamak zorunda kaldık. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk Karasularında yolcu ve yük taşıma hakkının sadece Türk gemilerine verilmiş olup böylece denizlerimizde tam bağımsızlık sağlanmıştır. Yaklaşık 350 yıldır süren yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir’’ dedi.

KARADENİZ’DE TİCARİ HACMİ GELİŞEN

NADİDE ŞEHİRLERDEN BİRİ KARASU’DUR

Akalın konuşmasını şu ifedelerle sürdürdü: ‘’Ülkemiz, Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve bu denizleri birleştiren iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip, tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir. Karadeniz’de ticari hacmi gelişen nadide şehirlerden biride ilçemiz Karasu’dur. 2017 yılında faaliyete başlayan, IC İçtaş firması tarafından işletilen Karasu Limanı’nın genel kargo Ro Ro dökmeyük konteynır ve yolcu taşımacılığına yönelik izinleri bulunmakta olup, gelecekte Karadeniz’in önemli ticaret limanlarından biri olma yolunda ilerlemekte ve bölgenin gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Piri Reis, Barboros Hayrettin Paşa, Piyale Paşa, Kılıç Ali Paşa, Oruç Reis, Emir Çaka Bey, Turgut Reis ve daha nice Türk denizci, şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını şahsım ve bakanlığım adına kutlar, katılımlarınızdan dolayı bizleri onurlandıran tüm kamu kurum ve kuruluşlarına saygılarımı sunarım.’’

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 20:21

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER