Pandemide 100 bin alarmı: Yeni tedbirler gündemde!

Pandemide 100 bin alarmı: Yeni tedbirler gündemde!

VAKA SAYISI 10 GÜN İÇİNDE 3 KAT ARTTI

Türkiye’de son bir hafta içerisinde Covid-19 vaka sayısında yaşanan hızlı artış, yeni kuralların tartışılmasına neden oldu. Şimdiye kadar görülen en yüksek vaka sayısının 63 bin olduğu kabul edildiğinde, 66 bin vaka ile rekor kırılırken, bu rakamın birkaç hafta içerisinde pik yapacağı ve 100 bini göreceği belirtiliyor.

Vakaların birkaç hafta içerisinde 100 bine ulaşması bekleniyor. Verilere göre, en yüksek test pozitiflik oranı yüzde 14.29 oldu. 100 binde haftalık vaka sayısı 343’e yükseldi.

Ölümlerin 7 günlük ortalamalı değeri ise bir hafta içinde yüzde 11 geriledi. Uzmanlar, “Salgının üreme hızını hesaba katarsak, günlük vaka tahminen 90-100 bine kadar çıkabilir. Bu civarda pik yaparız. Ankara’da, İstanbul’da vaka sayısı hızla artıyor. Virüs, aileden birisinde ortaya çıkışının 1-3’üncü gününde diğerlerinde de ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

O ÖNERİLERDEN BAZILARI ŞÖYLE:

Yapılan değerlendirmelerde noktasal bazı önlemlerin alınması gündeme geldi. Buna ilişkin kararların sömestr tatiliyle birlikte hayata geçirilebileceği dile getiriliyor.

YÜZDE 50 SINIRLAMASI

Tiyatro, sinema, konser, lokanta gibi mekânlarda yüzde 50 kapasite sınırlaması getirilmesi değerlendiriliyor.

MEKANLARA 3. DOZ ŞARTI

Türkiye’de, bir hafta sonunda 200 bin seyircinin stadyumlara gittiği, bunun da vaka patlamasına etkisi olduğu belirtilirken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun maçlara girişte 3. doz şartı getirmesinin kapalı mekanlarda da uygulanabileceği konuşuluyor.

SÖMESTR ÖNERİSİ VE FİNALLERDEN SONRA MOLA

Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi kararına rağmen, 21 Ocak-7 Şubat tarihleri arasındaki sömestr tatili ile yaşanacak kesintinin önemli sonuçları olacağı, karantina altına alınan sınıf sayılarında artış yaşandığı, uzun tatilin bunun kesintiye uğramasını sağlayacağı değerlendiriliyor.

Üniversitelerde final sınavlarının ardından ara verilmesi de öneriliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 13:21

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER