Plaj Caddesi'ndeki çınarlar naklediliyor

Sedat Büyük döneminde Maden Deresi'nden alınarak Plaj Caddesi'ne dikilen 30 yıllık çınarlar Doğu Karadeniz Caddesi’ne taşınıp kumsal boyu dikilecek.

Plaj Caddesi'ndeki çınarlar naklediliyor

Plaj Caddesi'ndeki çınar ağaçları, belediye ekiplerince sökülerek Doğu Karadeniz Caddesi’ne naklediliyor. Plaj Caddesi’ndeki 30 yıllık çınar ağaçları, Doğu Karadeniz Caddesi’ne taşınıp kumsal boyu dikilecek. Plaj Caddesi’ne ise kök salmayan ve altyapıya zarar vermeyen bodur ağaç türleri dikilecek. Kökleri mazgalları tıkayan ve kaldırımları kabartan çınar ağaçları Karasu Belediyesi ekiplerince sökülerek Doğu Karadeniz Caddesi’ne naklediliyor. Ayrıca, çabuk kırılan dalları nedeniyle tehlike oluşturan, camların kırılmasına neden olan çınar ağaçları, cadde boyundaki apartman sakinlerinin de şikâyetlerine neden oluyordu.

YENİ SAHİL PROJESİ Mİ BAŞLADI?

Ağaçların nakledilmesi işleminde ekipler, sahil şeridinde 4 metrelik derin çukurlar açıyor ve ardından çukurlara birer kamyon toprak döküyor. Bu işlemin ardından da 30 yaşındaki çınarlar buralara dikiliyor. Böylece, Küçükboğaz ile 32 Evler’de, mavi bayraklı plaja kadar olan bölümde planlanan yeni sahil projesi de başlamış olacak.

Tam bir yıl önce sahil projesi için yaptığı ilk incelemede ‘’Sahil bölgemizde yapacağımız projemizde ana temamız kullanılabilirliktir’’ diyen Başkan Sarı, hafta içinde her iki caddede incelemelerde bulunup bilgi aldı.

Plaj Caddesi’ndeki çınarlar, Belediye Başkanı Sedat Büyük döneminde (1990), fideleri Maden Deresi’nden alınarak dikilmişti.

İLK İNCELEME TAM BİR YIL ÖNCE 

Belediye Başkanı İshak Sarı bir yıl önce sahilde yapılması planlanan düzenlemeler için ilk adımı atmıştı ve yaptığı açıklamada; “Böyle bir sahil, tamamıyla şifalı kum, bu kadar güzellik nasıl ihmal edilir, düşüncesini ortadan kaldırmak için Sahil Projemizin ilk incelemelerini yaptık. Bu alanla ilgili titiz çalışmalarımız olacak” ifadelerine yer vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 15:43

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER