Rantı engellemeye oyumuz yetmedi

Karasu yeni terminal binasının yapım işi ve terminal arazisi bitişiğindeki arsanın satışı ile ilgili tartışmalar gündeme taşıyan BBP’li üye Mehmet Çatalbaş, bu konunun anlaşılabilmesi için Nisan 2016’da yapılan meclis toplantısına bakılması gerektiğini söyledi. Çatalbaş, “Bütün niyetler o toplantıda ortaya konulmuştu. Bazı meclis üyesi arkadaşlarla oyunu bozmak istedik ama sayımız yetmedi” dedi.

Rantı engellemeye oyumuz yetmedi

6 Nisan 2016 Çarşamba günü yapılan meclis toplantısında, MHP Grubu olarak terminal arazisi bitişiğindeki arsanın piyasa fiyatının altında Gaziemirli bir vatandaşa satışını gündeme getirdiklerini hatırlatan Mehmet Çatalbaş “Grup olarak satışın iptal edilmesi için önerge verdik. Bazı AKP’li arkadaşlar da bizi destekledi. Ancak çoğunluk engelinin aşamadık” diye konuştu.

SERT TARTIŞMALAR

Çatalbaş’ın ‘Niyetlerin o toplantıda ortaya çıktığı’ iddiasını ortaya attığı 6 Nisan 2016 günü yapılan aylık olağan meclis toplantısında şu gelişmeler yaşanmıştı.

MHP Grubu ve bazı Ak Partili üyeler arsanın piyasa değeri altında satıldığını öne sürerek ihalenin iptali için önerge verdiler.

Toplantıdagündem dışı konuşan  Ak Partili Adem Filizfidanoğlu, Mart ayı meclis toplantısında iki soru önergesi verdiğini ve bunlardan biri olan 45 milyonluk ihaleyle ilgili bilgi istediğini söyledi. Filizfidanoğlu projeler, teknik şartname ve yapılması düşünülen işlerle ilgili bu talebine müfettiş incelemesi gerekçe gösterilerek evrakla bilgi verilemeyeceği şeklinde yazı gönderildiğini belirtti. Müfettişin asli belgeler üzerinden değil fotokopi üzerinden inceleme yaptığını hatırlatan Filizfidanoğlu “Verilen cevap baştan savma nitelik taşıyor” ifadesini kullandı. Filizfidanoğlu 5 ay süre geçmesine rağmen ihaleyle ilgili olarak meclis üyelerine bilgi verilmemesini eleştirdi.

‘PROJE NE OLDU?’

Filizfidan’ın ardından konuşan MHP’li Mehmet Çatalbaş son üç meclis toplantısında talepte bulunmalarına rağmen 45 milyonluk ihaleyle ilgili projenin ayrıntıları konusunda bilgi verilmediğini belirterek “Nisan meclisinde bilgi verecektiniz. Ne oldu o proje?” sorusunu yöneltti. Belediye meclisi üyelerinin sorumlulukları olduğunu hatırlatan Çatalbaş “Yapılan işler doğru mu yapılıyor, projede var mı bilmemiz gerekir. Proje, şartname ve sözleşmeyle ilgili belge bilgileri meclis üyelerine vermek durumundasınız” dedi.  

SADECE AVANS ÖDEMELERİ

Çatalbaş’a yanıt veren Başkanı İspiroğlu “Projeyle ilgili şu anda bilgimiz yok. Kanal projesi çiziliyor, tamamlandığında meclis toplantısını beklemeden sizleri bilgilendireceğiz. Şu anda yapılan iş ödenen avansa karşılık gelen şeyler. Borular geliyor döşeniyor. Bunun dışında hiçbir çalışma yok” diye konuştu.

Mecliste 2015 yılına ait Denetim Komisyonu Raporu görüşülürken, Komisyon Başkanı Zehra Abanoz’un rapor özetini sunması sırasında tartışma yaşandı. MHP Grubu Abanoz’un rapor özetinde yer alan bazı uyarıları okumadığını öne sürerek itirazda bulundu. Abanoz rapor özetinin geriye kalanını metinden okudu.

Raporla ilgili söz alan komisyon üyesi MHP’li Muharrem Kara denetim faaliyetinin 45 gün sürdüğünü ve titiz bir çalışma gösterdiklerini kaydetti.  Denetleme sırasında görülen bazı eksikliklerin rapora yansıtıldığını ancak yazamadıkları şeyler de olduğunu hatırlatan Kara şunları söyledi:

‘SATIŞI KAMUOYUNDAN ÖĞRENDİK’

“Satışlarla iliği ihale dosyalarını incelediğimizde gördük ki, ihaleler Karasu’da haftada üç gün anonsla duyurulmuş. İlan makbuzları var. Aynı gün Serdivan, Akyazı ve Pamukova belediyelerinden de anons yapılmış. Dosyada evraklar tamam. Ancak bir arazinin satıldığını meclis üyesi olarak kamuoyundan öğreniyorum. Örneği, Darıçayırı sapağında 20 dönüm arazinin satışından Darıçayırı meclis üyesi Hüseyin Çot’un, Karapınarlı Muharrem Kara’nın ve Karasu’da oturan meclis üyelerinin hiçbirinin haberi yok. Daha da ötesi Encümen üyelerinin bile haberi yok. Darıçayırı’ndaki 20 dönüm arazi dönümü 45 bin liradan satılıyor. Urfa’daki bir adamın bu satıştan haberi oluyor da Karasuluların neden haberi olmuyor?

‘İLANLAR BİK’E GİDİYOR’

Arsa satışları kararının Encümen tarafından alındığını ve daha sonra Takdir Komisyonu’na gönderildiğini belirten Başkan Mehmet İspiroğlu, ilanların Basın İlan Kurumu’na (BİK) gönderilmesinin zorunlu olduğunu anlattı. Sakarya’da BİK yokken bu tür ilanların Karasu’daki gazetelere verildiğini söyleyen İspiroğlu “Anons diye bir yetkimiz yok. Artık ilanlar BİK’e oradan da Adapazarı’ndaki gazetelere gidiyor. Yaklaşık bir yıldır bu böyle” ifadelerini kullandı. İspiroğlu takdir komisyonu ve benzeri komisyonların işlerine karışmadığını, her gün belediyeye gelen meclis üyelerinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nden sorarak satışlarla ilgili bilgileri alabileceğini sözlerine ekledi.

Başkan’ın sözlerine itiraz eden Muharrem Kara ise “Darıçayırı arazisine dönüm başı 80 bin lira değer biçilmişti. Daha sonra 51 bin liraya düşürüldü ve sonuçta 45 bin liraya satıldı” diye konuştu.

‘PİYASA FİYATININ ALTINDA’

Mecliste terminal yapım yetkisi ve arsa satışının iptali önergelerinin görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı. Karasu’ya yeni terminal binası yapılması için Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden yetki devri istenmesine ilişkin maddenin görüşülmesi sırasında söz alan MHP’li üye Mehmet Çatalbaş, yeni terminal için ayrılan arazinin hemen güneyinde bulunan 3.397 m2 büyüklüğündeki belediyeye ait arazinin metrekaresi 181 liradan toplam 615 bin lira bedelle İzmir Gaziemirli bir vatandaşa satıldığını söyledi. Arsayı ihaleyle satın alan Mehmet Fethi Kâhyaoğlu’nun Atıfbey Mahallesi, Önder Caddesi 22-2/5 Gaziemir adresinde ikamet ettiğini kaydeden Çatalbaş, ihalenin 29 Şubat 2016’da yapıldığını ve arsanın 31 Mart 2016’da tapuya tescil edildiğinin belirlendiğini kaydetti.

‘SATIŞ İPTAL EDİLSİN’

Tapu kaydında 1581 ada numarasıyla kayıtlı arsanın belediye tarafından yeni oluşturulduğu bilgisi edindiklerini söyleyen Çatalbaş şöyle konuştu: “Ne hikmetse terminalin genişleme alanında bulunan ve Karasu’nun gözbebeği sayılabilecek bu arsa ihaleyle satılmış. MHP Grubu olarak bu yerin satışına şiddetle karşı çıkıyoruz. Mümkünse bu ihalenin iptalini buradan talep ediyoruz. Bu ihaleyi alan şahsın adresi size ve meclis üyelerine bir çağrışım yapmıyor mu? İhale Komisyonu Başkanı nereli? Böyle bir yerin satışını içine sindiremediğim için araştırdım ve Gaziemir-İzmir adresine ulaştım. 3.397 metrekare arsa 615 bin liraya satılmış. Metrekaresi 181 liraya geliyor. Karasu’da bu özelliklere sahip 181 liraya arsa var mı? Terminalin ihalesinin yapıldığı gün o arsa 3 milyon liradır. İzmir-Gaziemir rant elini Karasu’nun üstünden çeksin. Bu arsanın satılacağına dair ilan yapılsaydı bütün Karasu duyardı. Bırakın Karasu’yu satış kararı alan Daimi Encümen üyesinin bile haberi yok.”

‘HABER VERMEK ZORUNDA DEĞİLİZ’

Çatalbaş’ın konuşmasına sık sık müdahale eden Başkan Mehmet İspiroğlu “İhaleye siz niye girmediniz? Üç sefer ihaleye çıktık, kimse almıyor. Hangi encümen üyesi benim haberim yok diyor, söylesin. İmzası yok mu?”

Bu tartışma üzerine söz isteyen Encümen Üyesi Mehmet Yazıcı konuya açıklık getirdi. Salı günü Mehmet Çatalbaş’la konuşurken arsa satışının gündeme geldiğini anlatan Yazıcı şunları söyledi: “Kendisine encümene çok dosya geldiğini ve kişilerin ismini akılda tutmak kolay olmadığını söyledim. Yazı İşleri’ne sorup ihale yapılıp satışın gerçekleşip gerçekleşmediğini öğreneceğimi anlattım. Baktı, ihaleyle satılmış. Çatalbaş’la bu toplantı anına kadar görüşemedik.”

Başkan İspiroğlu burada birilerine peşkeş çekme gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek “Üç sefer ihaleye çıkan bir arsaya alıcı çıkmazsa nihayetinde birine satacağız. Gizli kapaklı bir şey yaptığımızı ima ediyorsunuz. Konuları takip etmeniz lazım. Bizim size haber vermemiz diye bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

‘BİLGİ VERMEYİN’ TALİMATI VAR MI?

Konu üzerinde söz alan AKP’li Adem Filizfidanoğlu da şunları söyledi:

“Belediyenin internet sitesine girdim ve ihale ilanlarına baktım. O tarihte bir arsa satışı duyurusu yok. İki dönemdir Karasu Belediye Meclisi üyesiyim. Gaziemir’deki vatandaş ihaleyi duyuyor, biz burada duymuyoruz. Daha önceki ihale ilanlarını internetten paylaşmıştım. Bunun üzerine Yazı İşlerine bundan sonra ihale bilgilerini meclis üyelerine vermeyeceksiniz diye talimat verilmiş. Bunları öğrenmek en doğal hakkımız. Orada arsaların metrekare değeri 300-400 lira. İhalenin feshedilerek arsanın tekrar Karasu Belediyesi’ne kazandırılması için gereken yapılmalı.”

   Tartışmaların ardından yapılan oylamada terminal ihalesinin yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden yetki istenmesine dair madde oy çokluğu ile kabul edilirken, MHP grubunun arsa satışının iptali istemli önergesi ise bazı AKP’li üyelerin desteğine rağmen reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 10:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER