Restoranlar, kafeler, plajlar, şehirler arası yollar açılıyor...

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Restoranlar, kafeler ve plajlar açılıyor. 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlaması sürecek, kamu personeli normal mesaiye dönecek…

Restoranlar, kafeler, plajlar, şehirler arası yollar açılıyor...
banner238

   Son sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu uygulanacak ve 1 Haziran’dan itibaren de salgınına ilişkin alınan yeni kararlar uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs salgınına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, restoranlar, kafeler, plajlar gibi birçok işyerinin açılacağını söylerken, eğlence mekanları ile nargile satılan yerlerin kapsam dışı bırakıldığını açıkladı. 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasının 18 yaş altına uygulanacak şekilde değiştirildiğini belirtti. Maske ile dolaşalım, fiziki mesafe ve temizliğe dikkat çekerek, ‘’Bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir" dedi.

İşte madde madde alınan yeni kararlar:

  Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırıldı.

  İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.

  Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran'da açılacak.

  Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

  65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek.

  20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba - Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

  1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında olacak.

  Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek.

  Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılıyor.

  Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek.

  Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

  Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

  Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 21:31

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER