RORO seferleri tehlikede

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi her iki ülkeyle ticari ilişkisi olan Türkiye’yi etkilemekte gecikmedi. Karasu-Ukrayna arasındaki RORO seferlerinde aksama ihtimali ortaya çıktı.

RORO seferleri tehlikede

İki kuzey komşumuz arasında patlayan ve üçüncü dünya savaşının kıvılcımını tutuşturabileceği iddia edilen krizin ticari anlamdaki ilk belirtileri kendisini yavaş yavaş göstermeye başladı. Rusya ordusunun Ukrayna’ya girmesinin üzerinden bir gün bile geçmeden Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki ticaret yollarından olan Karasu Limanı ile Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı arasındaki RORO seferlerinde aksamaların başlayabileceği dillendiriliyor. Bu çerçevede, Karasu-Ukrayna arasında taşımacılık yapan iki RORO firmasından birinin seferlerini yarı yarıya düşürebileceği belirtiliyor.

İKİ FİRMA VAR

Karasu Limanı ile Ukrayna Çornomorsk limanları arasında RORO seferi yapan iki firma var. Bunlardan biri Cenk Roro, diğeri ise Ukrferry… Bunlardan Cenk RORO’nun kriz dolayısıyla haftalık sefer sayılarını 4’ten 2’ye düşürebileceği dile getiriliyor. Ukrferry’den ise bu yönde herhangi bir duyum gelmediği ifade ediliyor. Krizin genellikle buğday ve diğer hububat ürünlerini taşımakta olan kuru yük gemilerini nasıl etkileyebileceği ise bilinmiyor.

Ukrferry’nin 7 Mart 2022’ye kadar sefer programı şöyle:

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2022, 14:47

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER