Sağlık Bakanlığı’ndan… Karasu plajlarına ‘kötü’ raporu

Sakarya’dan yayın yapan bir internet sitesi Sağlık Bakanlığı Yüzme Suyu Takip Sistemi’nde Karasu’daki üç plajın kötü raporlu plajlar kategorisinde gösterildiğini iddia etti. Konunun Cuma günü Karasu’da yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelip gelmediği bilinmiyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan… Karasu plajlarına ‘kötü’ raporu

Haberlisin Sitesi’nde Furkan Karakuzu imzasıyla yer alan habere göre, söz konusu sistemde renk kategorizasyonu ile sınıflandırılan plajlardaki temizlik oranı tek tek haritaya yansıtılıyor.

Buna göre Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Yüzme Suyu Takip Sistemi isimli sitede yer alan haritada plajlar iyi, kötü, girilmesi yasak ve yeni olarak işaretlenmiş durumda.

Haberde Sakarya’daki 5 plajın listede bulunduğu ve Karasu’daki üç plajın kötü raporu aldığı, Kocaali’deki iki plajın ise iyi raporuna değer bulunduğu iddia ediliyor.

YÜZME SULARI İZLENİYOR

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesinde, toplum sağlığının korunması ve yüzme suyundaki kirleticilere karşı önlem alınması için İl Sağlık Müdürlükleri tarafından denize ve göle kıyısı olan 34 ilimizde yüzme sezonu boyunca deniz suyu kalitesi bakteriyolojik açıdan izlendiği bilgisi yer alıyor.

Genel Müdürlük açıklamasında İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre yüzme sezonu boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınmakta ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri yaptırılıyor. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için son derece önemli bir gösterge olduğuna dikkat çekiliyor.

Açıklamada ayrıca, “Sezon içinde yapılan izlemelerde zorunlu değerleri sağlamayan yüzme alanı, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve kirliliğin önlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilmekte, gerekli tedbirlerin alınması için ilgili Belediye uyarılmakta ve yüzme alanı halkın kullanımına kapatılmaktadır” ifadesine yer veriliyor.

Yüzme suyu izlemesi yapılan iller arasında Sakarya ile birlikte 34 il yer alıyor.

KOORDİNASYON TOPLANTISINDA KONUŞULMADI MI?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün plajlarla ilgili duyurusunun 3 Haziran Cuma günü Karasu’da Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlığında gerçekleştirilen aylık değerlendirme toplantısında gündeme gelip gelmediği konusunda bir bilgi yok. Toplantıda İl ve İlçe Sağlık Müdürlerinin, bakanlıkç duyurusu konusunda mutlaka bilgi sahibi olduğu değerlendirmesinde bulunan sağlık çevreleri, "Binlerce kişinin sağlığı söz konusu. Toplantıda bu konu mutlaka ele alınmıştır" görüşünü dile getiriyor. Karasu Haber'in bilgi almak için başvurduğu yetkililerden haber yayına verileceği ana kadar herhangi bir bilgilendirmede bulunulmadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 07:03

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER