Sakarya ve Kocaeli’nin kokain piyasasını, Baroniçe yönetiyormuş...

Ankara merkezli uyuşturucu operasyonu sırasında diğer 6 kişi ile birlikte yakalanarak tutuklanan kadın baron Nurten A.’nın, kokainin piyasaya sürülmesinde Sakarya ve Kocaeli illerinden sorumlu olduğu belirlendi. Nurten A.’nın babası Selahattin A.’ da uyuşturucu kaçakçılığından yıllarca hapis yatmıştı.

Sakarya ve Kocaeli’nin kokain piyasasını, Baroniçe yönetiyormuş...

Ankara merkezli uyuşturucu operasyonu, Kolombiya’daki Cali Karteli’nden Türkiye’ye uzanan kokain rotasını ortaya çıkardı. Kokain, çiçek, muz ve kahve kolileri arasında uçakla Kolombiya, ABD ve Hollanda rotasını izleyerek Türkiye’ye getirildiği saptandı. Gemilerle sevkiyatı yapılan kokain ise İtalya üzerinden Mersin Limanı’na ulaşıyordu.

ÇİÇEK VE KAHVE KOLİLERİ ARASINDA

Yakalanan zanlıların ifadelerinden kokainin Türkiye7ye nasıl getirildiğine dair ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre, Kolombiya’dan alınan kokain, kargo uçağı ve gemilerle çiçek, muz ve kahve kolileri arasında Türkiye’ye sokuluyordu. Üç farklı operasyonda 71 kilo 634 gram saf kokain ele geçirildi. Kolombiya’dan kargoya verilen kokaini taşıyan kargo uçağı, Kolombiya, ABD, Hollanda rotasını izleyerek Türkiye’ye geliyordu. Gemilerle sevkiyatı yapılan kokainin İtalya’ya uğradıktan sonra son durağının Mersin Limanı olduğu belirlendi. Takip veya yakalanma riskine karşın uyuşturucu baronlarının bazen kokainin sevkiyat rotasını değiştirdiği, Ekvador veya Brezilya üzerinden de sevkiyat yaptıkları öğrenildi. Çiçek, muz kolileri arasında getirilen kokain paketlerinin olası bir aramada dedektör köpeklerinin koku almalarının önüne geçilmesi için zift ile kaplandığı da ortaya çıktı.

BARONLARIN GÖREV DAĞILIMI

9 aylık takip sonucu gerçekleştirilen operasyonda, Kolombiya’dan Türkiye’ye uzanan kokaini yöneten uyuşturucu baronları Atilla A., Tolga C., Gökhan P., Levent T., Levent G., Galip Ç. ve babası da eski uyuşturucu baronu olan “Hanımağa” lakaplı Nurten A. yakalandı. Birbirleriyle bağlantılı olan 7 uyuşturucu baronunun ise kendi aralarında görev dağılımı yaptığı belirlendi. Tolga C., kokainin alınmasında Cali Karteli’nde bağlantıları yapıyordu. Uluslararası uyuşturucu baronlarıyla Kolombiya’da bağlantıları kuruyordu. Levent G. ve Galip Ç., uyuşturucunun finans ayağını yürütüyordu, Cali Karteli’ne ödemeleri yapıyordu. Gökhan P. ve Levent T. havaalanına veya limana gelen kokainin alınması ve sevkiyatından sorumluydu. Kokainin piyasaya sürülmesinde ise İstanbul bölgesinde Atilla A., Sakarya, Kocaeli bölgesinde ise Nurten A. kendilerine bağlı çalışan aracılarla yapıyordu.

BABASININ İZİNDE

Uyuşturucu şebekesinin içinde yer alan Nurten A. Kocaali ve Karasu’nun yakından tanıdığı bir isim. Kadın baronun babası Selahattin A. Uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyerek yıllarca hapis yatmış bir isim. Selahattin A. Tahliyesinin ardından doğum yeri olan Kocaali Kirazlı Mahallesi’nde dillere destan bir şato yaptırmış ve bunun yanı sıra Maden Deresi kıyısında piknik alanı ile bir otel inşa ettirmişti. Söz konusu yatırımlar Selahattin A.’nın ölümünden sonra el değiştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 18:02

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER