Sancak BMC’yi bunun için mi satıyor?

Katarlılarla birlikte Sakarya Tank Palet Fabrikasını alan ve savunma sanayii için Karasu’da kendisine 2 bin dönüm yer tahsis edilen işadamı Ethem Sancak’ın BMC’deki hissesini neden sattığına dair iki iddia ortaya atıldı.

Sancak BMC’yi bunun için mi satıyor?

Yeniçağ Gazetesi’nden yer alan habere göre BMC’de pazarlık devam ediyor. Çelik üreticisi Tosyalı Holding'in, BMC’nin yüzde 25 hissesine sahip Ethem Sancak ile masaya oturduğu iddialarının ardından, şirket çalışanlarının anlaşmanın çoktan tamamlandığı yönünde kulaktan kulağa konuştuğu öğrenildi. Çelik üreticisi Tosyalı Holding’in Sancak’ın hisseleri yanı sıra şirketin yüzde 25,1 hissesini elinde bulunduran Öztürk ailesinin hisselerini de almak istediği belirtildi.

BİRİNCİ NEDEN PERFORMANS MI?

Öte yandan Erdoğan’ın BMC’de Sancak’ın performansını beğenmediği ve bu yüzden şirketin yapısında değişiklik istediği de güçlü iddialar arasında.

2014’te TMSF, BMC’yi 751 milyon TL’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Ethem Sancak’a satmıştı.

Şirketin yüzde 49,9’u ise Katar Silahlı Kuvvetler Sanayi Komitesi’ne ait.

İKİNCİ NEDEN TOGG'DAN İSTİFA

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, 2017'de başlayan Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu'na yüzde 19 payla ortaktı.

Sancak, 29 Aralık 2020'de Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (TOGG) Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmişti.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER