Sancak’tan ilginç yorum: Rusya düşerse Türkiye bölünür

Karasu'da BMC fabrikası ile askeri araç üretecekken hisselerini devreden iş insanı Ethem Sancak Rus basınına açıklamalarda bulundu. Sancak Rusya’nın düşmesi halinde Türkiye’nin bölüneceğini iddia etti.

Sancak’tan ilginç yorum: Rusya düşerse Türkiye bölünür

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesiyle başlayan savaş sürerken geçtiğimiz günlerde Vatan Partisi'nden bir heyetle birlikte Moskova'ya giden iş insanı Ethem Sancak, Rusya'da yayın yapan RBK televizyonuna 15 dakikalık bir röportaj verdi.

GEÇMİŞTEN GELEN AYIP

"NATO üyeliği Türkiye'nin geçmişten gelen ayıbıdır. Bütün liderlerimizi darbelerle indirdiler" ifadelerini kullanan Sancak şöyle devam etti:

"Rusya Ukrayna meselesinde ana suçlu NATO'dur. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016'da darbeye kalkışan da NATO'dur. Yaptırımlara katılmayacağız çünkü Rusya düşerse Türkiye bölünür, Türkiye düşerse de Rusya için aynı şey geçerli."

BAYRAKTAR YORUMU

Bayraktar TB2 İnsansız hava araçlarıyla ilgili Ethem Sancak şunları kaydetti:  

"Erdoğan, Zelenski'nin ilgisini bu tarafa doğru çekmeye çalıştı, hala çalışıyor. Bayraktar'ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk. Rusya ile müttefikiz. S-500 yapacağız, uzaya çıkacağız. 2 gündür Moskova'dayım, 10-20 yıllık stratejik ilişkiler geliştiriyoruz."

DOĞU PERİNÇEK DUYURDU

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek çarşamba günü Ulusal Kanal’da yayınlanan bir programda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı açıklamada "Dün izim parti heyetimiz Moskova’ya gitti. Sayın Tugay Şen başkanlığında Şule Perinçek, Erman Sülük ve Ethem Sancak’ın da bulunduğu bir heyet. Çok önemli görüşmeler yaptılar. Rusya’da Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştüler" ifadelerini kullanmıştı.

PERİNÇEK’LE YENİDEN BİR ARADA

Geçmiş dönemde Çin Halk Devrimi’nin lideri Mao’ya sempati beslediği bilinen ve Doğu Perinçek’in liderliğini yaptığı Aydınlık Grubu’yla hareket eden Ethem Sancak, AKP’nin kurulması sonrasında Erdoğan’ın saflarında yer aldı. Sancak’ın satın aldığı Star Gazetesi iktidar yanlısı yayınlarıyla biliniyor. Siyasi çevrelerde AKP’yle birlikte hareket eden Sancak’ın Perinçek’le olan ayrılığının, bir anlamda Vatan Partisi’nin Cumhur İttifakı yanında yer almasının ardından sona erdiği yorumları yapılıyor. Sancak’ın Vatan Partisi heyetiyle Rusya’ya gitmesi de bu çerçevede değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 13:06

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER