banner379

Sarı’dan Özkoç’a ‘hokkabaz’ yakıştırması

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, kurum çalışanlarına yönelik bir uygulamayı TBMM gündemine taşıyan CHP Sakarya Milletvekili ve Parti Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a verdiği yanıtta, milletvekiline ‘siyasi algı çalışması yapan hokkabaz’ tanımlamasında bulundu.

Sarı’dan Özkoç’a ‘hokkabaz’ yakıştırması

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı Sakarya’da yayın yapan Haberlisin internet sitesinde yer alan açıklamasında Özkoç’un ‘İcralık borcu olan işçileri işten atmakla tehdit ettiği’ iddialarına yanıt verdi. Belediyede icra takiplerinden dolayı kimsenin işten çıkarılmadığını öne süren Başkan Sarı “Gündeme alınan konu; işçilerin borçları yüzünden sürekli olarak artan icra dosyaları olup, borçlu tarafları ile olumsuz ilişkileri,  icra takiplerinden dolayı yapılan işlemlerin artarak devam etmesi, hukuki ve mali anlamda ciddi iş yükü getirmesi ile idaremizce tedbir amaçlı alınan bir önlemdir” dedi.

KONSANTRASYON DAĞILMASI

Borcu icralık olan işçilerin konsantrasyonlarının dağıldığını ve iş verimliliklerinin düşmesiyle çalışma düzeninin aksadığını iddia eden Sarı açıklamasını şöyle sürdürdü:  

“Kaldı ki icra dosyaları da gün geçtikçe artmış olup, bir işçinin 14 adet, diğerinin 9 adet, bir diğer işçinin ise 6 adet icra dosyayı bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, işçilerin aile hayatına yansıyan borçları ile ilgili sorumsuzluğu ve düzensizliğin sona erdirilmesine katkı sağlamak, gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatında örnek teşkil edecek kamu personeli olma bilincini oluşturmayı sağlamak üzere iyi niyetli olarak yapılan bir ihtarnamedir. Sonuç olarak, işçilerin iş akitlerinin feshi söz konusu değildir. Kurumumuz adına yönetilen iddialar tamamen asılsız ve mesnetsizdir."

SADECE 3 İŞÇİYE

Belediye Başkanı Sarı açıklamasını "Burada bu ihtarname özellikle 3 işçiye gönderilmiş olup birinin 14, diğerinin 9, bir diğerinin 6 adet icra dosyası olup bunlar bu durumu yaşam tarzı ve alışkanlık haline getirmiş olup iş verimliliğini düşürmekle kalmayıp aile hayatlarını da sıkıntıya sokmaktadırlar. Bunlara son vermeleri amacıyla ihtar gönderilmiştir. Bu işçiler hem iş hayatlarını hem özel hayatlarını düzene sokmaları amaçlanmıştır. Bu ihtarı sorgulamadan araştırmadan ülke gündemine sokarak siyasi algı çalışmasına alet eden hokkabazları milletin takdir ve vicdanına havale ediyoruz" diyerek tamamladı.

PERSONELE ‘KİM ULAŞTIRDI’ SORGULAMASI

Belediyeden sızan bilgilere göre, icraya düşmüş borcu bulunanlara 6 ay içinde borçlarını ödememeleri durumunda iş akitlerinin feshedileceği yazısı gönderilen çalışan sayısının 3 değil 30 civarında olduğu iddia edildi. Başkan Sarı’nın Özkoç’un TBMM’deki açıklamasının ardından personelle bir toplantı düzenlediği ve “Özkoç’a bu bilgiyi kim sızdırdı” sorgulamasında bulunduğu ve “Onu mutlaka bulup çıkaracağım” şeklinde konuştuğu öne sürüldü.

İHTAR YAZISI BAŞKANI DOĞRULAMIYOR

Öte yandan, borçları icraya düşen işçilere gönderilen yazıda kullanılan ifadelerin, Başkan Sarı’nın Özkoç’a verdiği yanıtta yer verdiği ‘İşçilerin iş akitlerinin feshi söz konusu değildir” şeklindeki ifadesiyle örtüşmediği görülüyor. Karasu Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü antetli ihtar konulu yazıda, “6 ay içerisinde hakkınızdaki icra dosyalarına olan borçları ödemeniz, aksi taktirde iş sözleşmenizin feshedileceği tarafınıza ihtar olunur” ibaresi yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 12:15

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncel Cabas
Tuncel Cabas - 5 ay Önce

Kendisi avukat olduğu zaman o icralıklardan geçiniyordu o zaman iyi idi.

SIRADAKİ HABER