Sarı’dan Yüce’ye yanıt gecikmedi: ‘İşletmeleri istedik, cankurtaran hizmetlerini değil’

Karasu Belediyesi’nin Karadeniz Kıyı Protokolü’nden çıkarılması yönünde Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar sonrası başlayan tartışma yeni bir boyut kazandı. Büyükşehir Başkanı Yüce’nin mecliste yaptığı konuşmaya Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’dan yanıt geldi: “Bu konuların parti grubunda görüşülüp konuşulması gerekirdi. Sadece kıyıdaki bazı işletmeleri istedik, cankurtaran hizmetlerini değil. Allahaısmarladık ben gidiyorum diyerek sorumluluktan kurtulmak olmaz!”

Sarı’dan Yüce’ye yanıt gecikmedi: ‘İşletmeleri istedik, cankurtaran hizmetlerini değil’

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, 12 Mayıs Perşembe günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen ve Karasu Belediyesi’nin talebi üzerine Karadeniz Kıyı Protokolü’nden çıkarılması iki belediye başkanını karşı karşıya getirdi. Ekrem Yüce’nin mecliste yaptığı ve protokolden çıkmanın cankurtaran hizmetlerini de üstlenmek anlamına geleceği şeklindeki konuşmaya yanıt veren Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, kendisinin bulunmadığı toplantıda alınan kararı anlamakta zorlandığını söyledi. Sarı, “Biz sadece 2014’ten beri bize verilmiş işletme hakkının devamını istedik. Cankurtaran hizmetlerinin yürütülmesi kanunla Büyükşehir’e verilmiş. Meclis kararı yasanın önüne geçmez” dedi.

ENGELLİLER HAFTASI’NDA KONUŞTU

Belediye Başkanı İshak Sarı, Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda Büyükşehir Meclisi kararıyla ilgili soruları yanıtladı.

Tarım Bakanlığı’ndaki randevusu nedeniyle kararın alındığı oturumda bulunamadığını belirten Başkan Sarı’nın açıklamaları özetle şöyle:

‘RANDEVUMA DENK GELDİ’

“Konuyla ilgili tam bir malumatım yok. Dünkü mecliste bulunamadım. Bir ay öncesi Tarım Bakanlığı’ndan randevu talep etmiştim. Karasu’daki imar işlerimizle ilgili bakanlığa gitmek zorunda kaldık. Tam da o güne denk geldi.  Dolayısıyla ham grup toplantısında hem de mecliste olamadık. Esasında konuya pek vakıf da olamadım.”

‘BİZ İŞLETİYORDUK’

“Bir önceki meclise şöyle bir gündem gelmişti. Kocaali, Karasu ve Kaynarca’da bazı bölgelerin BELPAŞ’a işlettirilmesi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki verilmesiyle ilgiliydi o madde. Biz bunu inceledik, Büyükşehir Belediye Başkanımıza sorduk. Biliyorsunuz, ÖZSU Tesisleri’nin bulunduğu Sahilpark’ın olduğu yerin BELPAŞ tarafından işletilmesiyle ilgili bir madde vardı. 2014 yılında bu ilçelerimizin Büyükşehir’e geçmesiyle beraber, Zeki Toçoğlu döneminde tapusu Karasu Belediyesi’ne ait yerin park yapılması ve Karasu Belediyesi tarafından işletilmesi kararı alınmıştı. O günden bu güne kadar da Karasu Belediyesi tarafından işletiliyor.”

‘DEVAM ETSİN RİCASINDA BULUNDUK’

“Şimdi böyle bir maddeyle karşılaşınca biz rica ettik, bunu oturup konuşalım olup olmayacağı ile ilgili bir istişare edelim dedik. Kullanım hakkımızın devam etmesi taraftarı olduk.  Karasu Belediyesi ve Karasu halkının menfaatleri doğrultusunda bir durumu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Böyle ricada bulunduk, öyle kaldı diye düşünüyordum. Şimdi bu madde gündeme geldi. Dolayısıyla bu maddenin cankurtaran hizmetleriyle bir ilgisi var mı, onu bilemiyorum.”

‘GRUPTA KONUŞULMALIYDI’

“Ben özellikle bu konuların partimizin grubunda konuşulması ve istişare edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama Ekrem Başkanımız niye böyle bir açıklama yaptı, onunla ilgili bir fikrim ve bilgim yok. Açıkçası hangi saikler üzerinde yaptığı ile de bir bilgim yok. Oturup değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, bir önceki madde bizim ricamızla meclisten çekildi. Benim seçilmiş bir belediye başkanı olarak öncelikle derdim Karasu Belediyesi ve Karasu İlçesi. Karasu halkının bana verdiği yetki ilçe halkının ve ilçe belediyesinin menfaatini korumak. Ben de bu menfaati korumak adına oradaki tesislerin Karasu’da kalmasını talep ettim. Bundan daha doğal bir şey yok.”

‘ÖYLE BİR TALEBİMİZ YOK’

“Bunun haricinde cankurtaran hizmetlerini Karasu Belediyesi yapsın, sorumluluğu biz alalım diye bir talebim olmadı. Zaten kanun bu hizmetlerin İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmasını söylüyor. Kanunla verilmiş yetkinin meclis kararıyla devredilmesi olmaz. Meclisin aldığı kararın da buna yorulacağını düşünmüyorum. 2014’ten 2021’e kadar Karasu’da bu hizmet verilmiş. Bir şekilde devam etmesini düşünüyorum.”

‘BAŞKAN YÜCE YANILTILIYOR’

“Özellikle şunu söylüyorum, Ekrem Başkanımız iyi bir insan. Gayretli ve bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama grupta konuşulması ve tartışılması gereken konuların mecliste konuşmasının bazı bürokratlarının kendisini yanlış yönlendirmesiyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu maddeden bu çıkmaz.”

‘YORUM YANLIŞ’

“Türkiye’nin her yerindeki büyükşehir belediyeleri itfaiye daire başkanlıkları eliyle cankurtaran hizmetlerini yürütüyor. Daha önce getirilen madde 32 Evler, Küçükboğaz’da bir yer ve Sahilpark’ın BELPAŞ tarafından işletilmesi meselesiydi. Bunları BELPAŞ değil de Karasu var burada, biz aynı partideniz. Biz bunu alıyorsan her şeyi alalım ve üstlenelim diye bir gayemiz yok. Bunun kanunun yanlış yorumlanması olduğunu düşünüyorum. “

YÜZDE 40 BÜYÜKŞEHİRE’

“Karasu, Kocaali ve Kaynarca belediyeleri 2014 yılında Büyükşehire geçti. Bu belediyelerin aldığı payların yüzde 40’ı Büyükşehire gidiyor. Artı su aboneleri de oraya gidiyor. Dolayısıyla Karasu’nun bütçesi neyse bir o kadar da Büyükşehire gidiyor. Kanunlar belli. Kim ne yapacak, sorumluluk ne, bunlar belli. Bu çerçevede herkes sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir.”

‘HERHALDE YAZIŞACAĞIZ’

“Meclis kararları kanunun önünde değildir. Alınmış bu karar yetki devri anlamına gelir mi? O zaman Büyükşehir bize zannedersem cankurtaran hizmetlerinin Karasu Belediyesi tarafından yapılması diye bir yazı yazacak. Böyle bir yazı gelirse biz de ona bir yol ve yöntem bulacağız.”

‘BASIN BİR ŞEYLERİ KARIŞTIRIYOR’

Basın bazı şeyleri birbirine karıştırıyor. Bilinçli bir şey var diye düşünüyorum. Karasu Belediyesi cankurtaran hizmetlerini yapabilir mi diye. Böyle bir dünya yok. Büyükşehir Karasu’da, Kaynarca’da ne uyguluyorsa burada da yapmaya mükelleftir. Ben buradan gidiyorum, Allahaısmarladık diyerek sorumluluktan kurtulmak olmaz. Bunu açık söyleyeyim. Biz Karasu Belediyesi olarak cankurtaran hizmetlerini üstlenmek konusunda bir talepte bulunmadık. Böyle bir yöntem de doğru olmaz. Ben Karasu halkının ve Karasu Belediyesi’nin menfaatini korumakla görevliyim. Önceki dönemlerde bize verilmiş hakları koruma gayretindeyim. Sadece Sahilpark’ın işletilmesinin Karasu Belediyesi’nde kalmasını talep ettim.”

‘YÜCE’YLE HEP GÖRÜŞÜYORUZ’

İshak Sarı, Ekrem Yüce ile bu konuyu görüşüp görüşmeyeceği şeklindeki soruya da, “Görüşürüz, hep görüşüyoruz. Kamuoyuna açıklama yapılmış. Belki milletvekillerimiz ve il başkanımız bir araya gelir konuşuruz. Ben bir sorun olacağını düşünmüyorum” karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 12:38

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
fikrî kahraman
fikrî kahraman - 2 hafta Önce

biz gurbette takip ediyoruz karasuyu izine geldigimiz zaman memleketimize seviniyoruz baskanin düşüncesini tebrik ediyorum eger kendi halki icin cikarlarini düşündüğü icin yanındayız

SIRADAKİ HABER