banner388
banner400

SAÜ Tıp Fakültesi profesöründen Sakarya mutasyonu açıklaması

banner403

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Köroğlu, Covid-19’un bölgesel mutasyonlarla etkisini arttırabileceğine işaret ederek, Sakarya’ya özgü mutasyonların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

SAÜ Tıp Fakültesi profesöründen Sakarya mutasyonu açıklaması
banner399

Prof. Dr. Köroğlu, koronavirüsün uğradığı mutasyonları ve aşıların mutant virüse olası etkilerini değerlendirirken ‘’Mutasyon, virüslerin genetik kod dizisinde meydana gelen bir değişimdir. Genetik kodlar DNA ve RNA ile taşınabilmektedir. Koronavirüsün genetik kodlarını taşıyan RNA molekülleridir ve bu moleküller doğası gereği mutasyon oluşumuna daha yatkındır. Grip (infulenza) ve HİV gibi virüsler RNA virüsleridir, sıklıkla mutasyon geçirirler.

VİRÜS PEK ÇOK MUTASYON GEÇİRDİ

Salgının ilk dönemlerinden beri virüsün birçok değişikliğe uğradığını belirten Köroğlu, ‘’Virüs bir bölgede yayılırken mutasyon geçireceği için yapısında o bölgeye özel mutasyonların geliştiğini görürüz. Dolayısıyla Türkiye ve hatta Sakarya’ya özgü mutasyonlar olması kaçınılmazdır. Mutant virüslerin tespiti için çeşitli tanı testleri kullanılıyor. Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi laboratuvarında mutasyonu saptamaya yönelik testler ocak ayından beri mevcut’’ dedi.

BULAŞI ÖNLEMEK İÇİN OLDUKÇA ETKİN SİLAHLAR

Köroğlu, ‘’Vatandaşlar mevcut önlemlerimiz olan maske, mesafe, hijyen konularında bulaşı önlemek için oldukça etkin silahlar olduğunu unutmamalıdır” diye de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 12:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner391

banner390